Zalecana metoda - przymierzenie fotelika do samochodu

2021-03-10
Aby fotelik samochodowy pełnił swoją funkcję, czyli chronił dziecko podczas podróży samochodem, musi być przede wszystkim prawidłowo zamontowany. Poprawny montaż nie jest możliwy, jeśli dany fotelik nie jest kompatybilny z danym modelem samochodu. To czy fotelik będzie pasować można sprawdzić za pomocą list kompatybilności stworzonych przez producentów, instrukcji obsługi lub zapytać doświadczonego sprzedawcę i przymierzyć z nim fotelik.
 

To zdecydowanie najlepsza opcja, zaleca się, aby przed zakupem fotelika, przymierzyć go w samochodzie z pomocą doświadczonego doradcy/sprzedawcy. Ekspert sprawdzi czy fotelik pasuje oraz pokaże jak prawidłowo zamontować go w samochodzie. Niektórzy producenci na swoich stronach internetowych udostępniają listy kompatybilności swoich fotelików z konkretnymi modelami samochodów, dzięki czemu można wstępnie sprawdzić kompatybilność fotelika z pojazdem.
 

Grafika - foteliki samochodowe

 

 

Brak kompatybilności - najczęstsze problemy

 
Najczęstsze trudności występujące w braku dopasowania między fotelikiem a samochodem to:

  • Za krótkie pasy bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu samochodu
  • Kształt skorupy fotelika nie pasujący do kształtu siedzenia samochodu
  • Niepasujący kształt fotela samochodowego wpływa na nieprawidłowy kąt montażu fotelików 0-13 kg, powodując ich pionowe położenie, co w konsekwencji powoduje opadanie główki dziecka i problemy z oddychaniem
  • Za krótka noga/podpora stabilizująca fotelik ISOFIX
  • Uchwyty ISOFIX w samochodzie zlokalizowane na innej wysokości niż zaczepy w foteliku
  • Niektóre foteliki do prawidłowego montażu w danym modelu samochodu potrzebują specjalnych akcesoriów np. zastosowania specjalnego klina lub podpory.
  • Wyżej wymienione problemy powodują, że podczas jazdy i ewentualnej kolizji dziecko nie jest bezpieczne w foteliku. Podczas uderzenia fotelik może się wypiąć z siedzenia samochodu, szkodząc dziecku zamiast je chronić. Niepoprawny montaż może powodować także nieprawidłową postawę dziecka, sprawiając, że podróż staje się dla niego niewygodna i niebezpieczna.

 

Niektórzy z producentów prowadzą badania nad kompatybilnością swoich fotelików z danymi pojazdami i udostępniają narzędzia, które pozwalają na wstępne sprawdzenie kompatybilności danego fotelika z konkretnym modelem samochodu.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 415 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Polecam
2024-04-19
Pełen profesjonalizm
pixel