Siedzisko kubełkowe czy rozkładane? - Wady, zalety, co wybrać

2021-03-18

Jeżeli szukacie wózka, szczególnie pierwszego, dla pierwszego dziecka napotkacie na swojej drodze zagadnienia, które Was zaskoczą i utrudnią wybór. Chcecie kupić wózek wielofunkcyjny lub spacerowy i natrafiacie na pojęcia: siedzisko kubełkowe, półkubełek, siedzisko rozkładane, zwykłe, tradycyjne! Co to w ogóle jest? Czym się różnią? Które jest lepsze? Jeśli chodzi o pierwsze i drugie pytanie, w tym artykule, postaramy się odpowiedzieć na nie. Natomiast na trzecie pytanie musicie odpowiedzieć sami, ponieważ wszystko zależy od Waszych preferencji i od Waszego dziecka.

Zdania fizjoterapeutów, pediatrów i rodziców są podzielone. Każdy rodzaj siedziska ma swoje wady i zalety. Oczywiście rodzaj siedziska to tylko jedna z cech, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze spacerówki.

Siedzisko tradycyjne, klasyczne, zwykłe, rozkładane

Tradycyjne, zwykłe, klasyczne, rozkładane - są to określenia często używane zamiennie. U różnych producentów możecie spotkać się z różnym określeniem tego rodzaju siedziska. Siedzisko tradycyjne to takie, w którym siedzisko pozostaje nieruchome (nawet podczas regulacji innych elementów). W niektórych spacerówkach można regulować oparcie a także podnóżek. Mogą być one regulowane w różnym zakresie w zależności od producenta i modelu spacerówki. Coraz częściej można spotkać spacerówki rozkładane na płasko, z których mogą korzystać nawet noworodki.

Często u producentów można spotkać się z podziałem spacerówek na tradycyjne i rozkładane. Tutaj tradycyjna spacerówka oznacza taką, z której mogą korzystać dzieci od 6 miesiąca a rozkładana taką, której siedzisko można rozłożyć do pozycji leżącej.

Przykłady:

  • Od 6 miesiąca: Bugaboo Bee5, Coletto Joggy, Espiro Sonic Air, Bebetto Bresso 2w1,
  • Od urodzenia: 4 Baby Atomic, Baby Design Click, Cybex Balios S, Disney by Easywalker Buggy XS, Elodie Details Stockholm 3.0

Siedzisko kubełkowe

Siedzisko kubełkowe to takie, w którym jednocześnie reguluje się oparcie, siedzenie i podnóżek, zazwyczaj jest to tak proste, że można to zrobić jedną ręką. Dzięki temu niezależnie od stopnia nachylenia siedziska, pozycji siedziska, dziecko ma zawsze fizjologiczną pozycję, nie zsuwa się z siedzenia i zawsze ma odpowiednie podparcie pleców i pośladków. Większość spacerówek kubełkowych wyposażona jest w pozycję leżącą, nie jest ona zupełnie płaska co wynika z konstrukcji siedziska kubełkowego, ale odpowiednia do snu i odpoczynku. Tak jak w przypadku spacerówek tradycyjnych, spacerówki kubełkowe różnią się między sobą i można znaleźć wózki z mniej lub bardziej płaską pozycją leżącą. Najczęściej spacerówkę kubełkową można ustawić w 3 pozycjach: leżącej, półleżącej i siedzącej.

Przykłady: CYBEX Balios M, Bugaboo Cameleon3+ 2w1, Stokke Xplory V6, Silver Cross Surf

Siedzisko typu półkubełek

Wśród siedzisk w wózkach spacerowych można wyróżnić jeszcze jeden rodzaj tzw. siedzisko typu półkubełek. Jest to siedzisko, w którym można niezależnie regulować podnóżek. Natomiast siedzenie i oparcie reguluje się jednocześnie jak w kubełku. Dziecko ma nadal dobre podparcie pleców i nie zsuwa się a do tego dla większego komfortu dziecka można odpowiednio ustawić podparcie nóżek.

Przykłady: Silver Cross Pioneer, Silver Cross Wayfarer, GB Beli Air4, Kiddy Evostar 1

Siedzisko typu hamak

Siedzisko typu hamak oznacza, że siedzenie nie jest przymocowane na sztywno, tylko jest podwieszone i delikatnie się buja. Siedzisko typu hamak może mieć oparcie regulowane lub nie. “Hamak” sprawia, że dziecko mniej odczuwa wstrząsy podczas jazdy na nierównej nawierzchni, ponieważ delikatnie się kołysze.

Przykłady: X-lander X-Go, Quinny Yezz

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 441 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Serdecznie polecam! Ekspresowa wysyłka, dobrze zapakowany fotelik! Dla mnie 5+
2024-06-19
Wszystko super, zgodne z opisem polecam :)
pixel