Koła piankowe, żelowe czy pompowane - które są lepsze w wózku dziecięcym?

2023-03-06

Koła piankowe, żelowe czy pompowane - które są lepsze w wózku dziecięcym?

Wybór wózka dla dziecka to ważna decyzja, którą muszą podjąć przyszli rodzice. Jednym z kluczowych czynników, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze, jest jakie koła posiada wózek.

Kupując wózek spacerowy lub wózek wielofunkcyjny, wybrać koła pompowane, żelowe czy piankowe?

Wybór najlepszego modelu wózka to trudna decyzja i dokonanie go zajmuje wiele czasu.

Żeby wybrać najlepszy rodzaj kół do wózka dziecięcego, a co za tym idzie – najlepszy wózek, trzeba poznać dokładnie plusy, jak i minusy danego rodzaju.

Koła to jeden z najważniejszych elementów wózka dziecięcego. W tym artykule omówimy różne rodzaje kół w wózkach dziecięcych i wyjaśnimy, czym się różnią, uwzględniając typ kół. Podpowiemy również, na jaki model wózków warto zwrócić uwagę.

Wybór kół? Jakie koła wybrać? Małe koła czy wózek z dużymi kołami? Dlaczego rodzaj koła ma znaczenie? Jakie koła sprawdzą się najlepiej dla ciebie i twojego dziecka?

--------------

Poznaj trzy rodzaje kół, które stosuje większość producentów wózków dziecięcych

Koła w wózku dziecięcym żelowe, piankowe czy pompowane?

Koła piankowe

Koła piankowe, zwane również kołami gumowymi, to jedne z najbardziej popularnych rodzajów kół w wózkach dziecięcych. Są one wykonane z miękkiej pianki, która zapewnia dobrą amortyzację, ale jednocześnie jest lekka i łatwa w użyciu. Koła, które są piankowe nie wymagają napompowania, co oznacza, że ​​są bardziej praktyczne i łatwiejsze w obsłudze niż pompowane. Koła piankowe wykonane są z czystej pianki lub pianki połączonej z kauczukiem.

W porównaniu do innych rodzajów kół, piankowe są bardziej trwałe i odporne na zużycie.

Jak sobie radzą koła piankowe na trudnym terenie? Ze względu na ich elastyczność, nie są one tak dobre jak w przypadku kół pompowanych w pokonywaniu nierówności terenu.  Naprawa kół piankowych jest bardzo trudna dlatego w przypadku awarii bardzo często naprawa wiąże się z całkowitą wymianą uszkodzonego koła.

Z tego powodu, koła piankowe dobrze sprawdzą się w terenie miejskim lub na gładkich nawierzchniach, a ze względu na dość słabą   amortyzację koła piankowe nie są polecane osobom spacerującym po trudniejszych podłożach.

Wózki z piankowymi kołami

Kinderkraft Indy 2

Kinderkraft Indy 2 to wózek, który charakteryzuje się piankowymi kołami. Są one niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, co oznacza, że bez problemu poradzą sobie na różnego rodzaju nawierzchniach. Koła te są również bardzo ciche, co z pewnością docenią rodzice, którzy chcą wózek wykorzystywać w miejscach, gdzie ciche przemieszczanie się jest szczególnie ważne.

Inglesina Now

Inglesina Now to natomiast wózek, który również posiada koła piankowe, ale są one trochę większe i bardziej amortyzujące niż w Kinderkraft Indy 2 . Dzięki temu wózek jest bardzo stabilny, a dziecko będzie miało zapewniony komfort nawet na nierównej powierzchni. Koła te również są bardzo ciche i nie rysują podłogi, co jest dodatkowym atutem.

--------------

Koła żelowe

Koła żelowe, znane również jako koła żelowo-piankowe, są wykonane z twardej gumy, która pokryta jest żelową warstwą. Dzięki temu koła te zapewniają dobrą amortyzację i są trudniejsze do przebicia niż piankowe. Koła żelowe nie wymagają napompowania, co oznacza, że są bardziej praktyczne w użyciu niż pompowane, dlatego warto postawić na wygodę i bezobsługowe   użytkowanie kół żelowych.

Jak sobie radzą koła żelowe na trudniejszym terenie? Jakie są zalety kół żelowych?

Koła żelowe świetnie amortyzują wstrząsy i zapewniają wysoki komfort prowadzenia wózka.

Wiele modeli wózków dostępnych na rynku posiada w zestawie koła żelowe, których wypełnienie stanowi specjalny żel, dzięki któremu koło nie ma możliwości przebicia – z tego względu żelowe koła do wózka nazywa się również bezobsługowymi. Coraz większa ilość producentów wózków oferuje swoim klientom koła żelowe zamiast pompowanych. Ponadto koła żelowe są lżejsze, co wpływa na ogólną wagę stelaża.

Jaką przewagę mają koła żelowe nad kołami pompowanymi?

Ze względu na ich twardość, biorąc pod uwagę zalety kół żelowych, nie są one tak dobre jak pompowane w pokonywaniu nierówności terenu. Dlatego też, koła żelowe sprawdzą się dla wózków, które są przeznaczone do użytku na gładkich nawierzchniach, takich jak chodniki lub drogi.

Wózki z żelowymi kołami

Muuvo Quick SE 2

W koła żelowe, wyposażony jest m.in. Muuvo Quick SE 2. Ten lekki i łatwy w prowadzeniu wózek idealnie sprawdza się w terenie miejskim i na bardziej nierównych powierzchniach. Wyposażony w systemy amortyzacji i regulowane zawieszenie, zapewniający maksymalny komfort dziecku podczas jazdy.

UPPAbaby Vista V2

UPPAbaby Vista V2 ten cechuje się eleganckim i stylowym designem oraz bardzo dobrymi parametrami jezdnymi, zapewniającymi stabilność i amortyzację. Regulowane zawieszenie pozwala na łatwe dopasowanie wózka do potrzeb dziecka.

Venicci Tinum Upline

Żelowe koła, ma wózek Venicci Tinum Upline . Ten lekki i stylowy wózek z przestronnym koszem i regulowanym oparciem, zapewnia dziecku wygodę i maksymalny komfort podczas jazdy. Wyposażony w regulowane zawieszenie i amortyzację, sprawia, że wózek jest bardzo łatwy w prowadzeniu.

Espiro Wave

Espiro Wave to wózek, który posiada wiele funkcjonalności, takich jak regulowane oparcie, zawieszenie i amortyzację, co sprawia, że jest on doskonałym wyborem dla rodziców, którzy potrzebują uniwersalnego i wygodnego wózka.

Tutis Mio Plus

Tutis Mio Plus to model z kołami żelowymi, które zapewniają dobrą amortyzację, dzięki czemu wózek doskonale sprawdza się na różnych nawierzchniach. Regulowane zawieszenie pozwala na łatwe dostosowanie wózka do potrzeb dziecka, a wygodne prowadzenie pozwala na płynną jazdę. Wózek Tutis Mio Plus cechuje się również funkcjonalnym koszem na zakupy oraz możliwością regulacji oparcia i wysokości prowadzenia. Dzięki temu, rodzice mogą łatwo dostosować wózek do swoich potrzeb i potrzeb dziecka.

--------------

Koła pompowane

Koła pompowane to jedne z najbardziej wszechstronnych kół w wózkach dziecięcych. Wózek z kołami pompowanymi prowadzi   się łatwiej, płynniej. Składają się z gumowej opony i rury z wentylem, którą należy napompować przed użyciem. Zaletą tych kół jest to, że doskonale radzą sobie z trudnym terenem, takim jak nierówności czy kamienie.

Przeważnie taki rodzaj kół wpływa też na nieco wyższą cenę wózka. Jednak producenci często w swoich wózkach oferują koła pompowane, ponieważ mają szereg plusów.

Wózek na kołach pompowanych rewelacyjnie sprawdza się w trudniejszym terenie, a w porównaniu do wózka z kołami piankowymi dziecko mniej odczuwa wstrząsy.

Koła pompowane zapewniają dobrą amortyzację i komfort jazdy dla dziecka, ponieważ lepiej absorbuje wstrząsy i wibracje. Koła pompowane świetnie radzą sobie z podjazdem na krawężniki. Wózek posiadający koła pompowane prowadzi się łatwo i płynnie.

Pompowane koła mają świetną amortyzację i doskonale radzą sobie podczas spacerów w każdym terenie. Opony pompowane sprawdzą się u rodziców spacerujących w trudnych terenach i po wyboistych ścieżkach. Koła pompowane cechują się wysoką elastycznością i amortyzują wszelkie nierówności pojawiające się na drodze.

Pompowane kółka do wózka dziecięcego świetnie sprawdzają się podczas jazdy po bruku, na leśnych ścieżkach, a także piaszczystych plażach.

Do wad tego rodzaju kół należy to, że są podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Jednakże, koła pompowane są bardziej wymagające w obsłudze niż piankowe czy żelowe. Należy je regularnie sprawdzać i pompować, aby zapewnić właściwe ciśnienie w oponie. Koła pompowane mogą także ulec uszkodzeniu w wyniku przebicia, co oznacza, że ​​są mniej trwałe niż piankowe lub żelowe. Wybierając wózek na kołach pompowanych powinniście być przygotowani na to, że konieczna będzie wymiana dętki w czasie użytkowania wózka.

Pompowane kóła do wózka dziecięcego posiada m.in model Moon Resea S Special Edition + .

Wózki z pompowanymi kołami

Moon Resea S Special Edition +

Moon Resea S Special Edition + to model wózka z kołami pompowanymi, które zapewniają wygodną jazdę na różnego rodzaju nawierzchniach. Koła pompowane pozwalają na łatwe i szybkie dostosowanie ciśnienia powietrza, co umożliwia dopasowanie wózka do indywidualnych potrzeb dziecka oraz rodziców. Wózek ten cechuje się również regulowanym zawieszeniem, co zapewnia wygodną i bezpieczną jazdę. Dodatkowo, model ten posiada funkcjonalny kosz na zakupy oraz regulowane oparcie i wysokości rączki, co umożliwia dostosowanie wózka do potrzeb użytkowników.

Valco Baby Snap 4 Sport

Valco Baby Snap 4 Sport to model wózka z kołami pompowanymi, które zapewniają płynną jazdę na różnych nawierzchniach. Wózek ten świetnie radzi sobie z nierównościami terenu oraz zapewniają dobrą stabilność i manewrowość. Koła pompowane pozwalają na dostosowanie ciśnienia powietrza, co umożliwia dopasowanie wózka do indywidualnych potrzeb dziecka oraz rodziców. Wózek ten cechuje się lekką i kompaktową konstrukcją, dzięki czemu łatwo go przenosić i przechowywać. Model ten posiada również regulowane oparcie, podnóżek i prowadnicę, co umożliwia dostosowanie wózka do potrzeb dziecka oraz rodziców. Dodatkowo, wózek ten jest wyposażony w kosz na zakupy oraz osłonę przeciwsłoneczną z okienkiem wentylacyjnym.

Bebetto Holland

Bebetto Holland to model z kołami pompowanymi, które zapewniają płynną jazdę na różnego rodzaju nawierzchniach. Koła pompowane pozwalają na łatwe i szybkie dostosowanie ciśnienia powietrza, co umożliwia dopasowanie wózka do indywidualnych potrzeb dziecka oraz rodziców. Dodatkowo, wózek ten posiada regulowane zawieszenie, co zapewnia komfortową i bezpieczną jazdę. Model ten cechuje się również regulowanym oparciem i podnóżkiem, co umożliwia dostosowanie wózka do potrzeb dziecka oraz regulowaną wysokością prowadzenia, co umożliwia dostosowanie wózka do wzrostu rodziców.

--------------

 Jakie koła do wózka dziecięcego wybrać?

Czy już wiesz jaki rodzaj kół w wózku dziecięcym wybrać? Pompowanie, żelowe czy piankowe?

Podsumowując, wybór odpowiedniego rodzaju kół zależy przede wszystkim od rodzaju terenu, na którym będzie używany wózek. Piankowe są najlepsze dla użytku na gładkich nawierzchniach, żelowe są bardziej odporne na zużycie, ale również najlepsze dla użytku na gładkich nawierzchniach, a koła pompowane są najlepsze dla użytku na trudnym terenie.

Warto również pamiętać, że koszt wózka może zależeć od rodzaju kół. Wózki z kołami pompowanymi są zazwyczaj droższe niż te z piankowymi lub żelowymi. Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania kół i ich trwałość, ponieważ to może wpłynąć na długość użytkowania.

Wybór odpowiedniego rodzaju kół w wózkach dziecięcych jest ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Należy zwrócić uwagę na rodzaj terenu, na którym będzie używany wózek, a także na jakość wykonania kół i ich trwałość. Z odpowiednio dobranymi kołami wózek będzie wygodny i bezpieczny dla dziecka, a także łatwy w użyciu dla rodziców.

Wózek spacerowy z kołami pompowanymi znacznie lepiej poradzi sobie z nierówną drogą polną lub leśną, natomiast koła piankowe sprawdzą się na gładkich chodnikach i drogach miejskich, w sklepach czy galeriach handlowych, a żelowe są najczęściej wybieranym podzespołem w wózkach dziecięcych ponieważ wydają się najbardziej uniwersalne.

Wiesz już, jaki typ kół wybrać i jakie koła sprawdzą się najlepiej dla ciebie i twojego dziecka?

Zobacz modele wymienione w artykule