Foteliki samochodowe: montowane przodem czy tyłem?

Opublikowano 03/03/2017
 
Foteliki montowane tyłem RWF
 
Istnieje kilka rodzajów fotelików samochodowych dla dzieci ze względu na kierunek montażu:
 

- Foteliki montowane tyłem,

- Foteliki montowane przodem,

- Foteliki montowane przodem oraz tyłem (zamiennie) przez cały okres korzystania z fotelika,

- Foteliki montowane tyłem, przez pewien okres czasu, a następnie (po skończeniu odpowiedniego wieku/uzyskaniu odpowiedniej wagi) przodem.

Który fotelik w takim razie wybrać? Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników: wiek/wagę dziecka i to na jak długi okres czasu chcemy kupić fotelik samochodowy oraz co najważniejsze poziom bezpieczeństwa dziecka w foteliku.

Wiek dziecka a sposób montażu fotelika samochodowego

W niektórych przypadkach sprawa jest jasna, w danym przedziale wagowym foteliki można zamontować jedynie przodem lub tyłem do kierunku jazdy. A w niektórych, to rodzice podejmują decyzję jak ma być montowany fotelik.

Rodzaj fotelika ze względu na wagę dziecka

Sposób montażu

0-13

Zawsze tyłem do kierunku jazdy

0-18

1.Przodem i tyłem w zależności od wieku dziecka i modelu fotelika

2. Zawsze tyłem do kierunku jazdy

0-25

1.Przodem i tyłem w zależności od wieku dziecka i modelu fotelika

2. Zawsze tyłem do kierunku jazdy

9-18

Przodem i tyłem w zależności od wieku dziecka i modelu fotelika

9-25

1.Przodem i tyłem w zależności od wieku dziecka i modelu fotelika

2. Zawsze przodem do kierunku jazdy

9-36

1.Przodem i tyłem w zależności od wieku dziecka i modelu fotelika

2. Zawsze przodem do kierunku jazdy

15-36

Zawsze przodem do kierunku jazdy

 

Niezależnie od kierunku montażu fotelika, mogą być one w różny sposób przymocowane:

- za pomocą pasów samochodowych,

- za pomocą systemu Isofix,

- za pomocą pasów samochodowych lub systemu Isofix,


Kierunek montażu fotelika samochodowego a bezpieczeństwo


Początek jest prosty. Każdy fotelik do 13 kg, czyli do około 12 miesiąca montowany jest tyłem do kierunku jazdy (RWF - ang. Rear Way Facing). Problem pojawia się przy wyborze kolejnego (drugiego) fotelika, kiedy trzeba podjąć decyzję, czy wybrać fotelik montowany tyłem, czy przodem ( FWF ang. forward way facing).

My, tak jak i wielu specjalistów oraz rodziców na świecie polecamy system montażu tyłem, który jest ok. 5 razy bardziej bezpieczny i zmniejsza o 80% ryzyko wystąpienia obrażeń podczas zderzenia czołowego. Z analiz przeprowadzonych przez Szwedzki Instytut Dróg i Transportu (Raport 489A, 2003) wynika, że tak zamontowany fotelik, pochłania więcej energii podczas kolizji, tym samym lepiej chroniąc dziecko.

Jak to możliwe? Ciało małego dziecka jest inaczej zbudowane niż ciało dorosłego. Dziecko ma dużą głowę, słabe i delikatne mięśnie szyi, pleców i miednicy oraz nie do końca wykształcony kręgosłup. W trakcie wypadku (szczególnie kolizji czołowych) główka dziecka opada bezwładnie do przodu na klatkę piersiową, co może skutkować urazami lub nawet przerwaniem kręgów szyjnych. Fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy zapobiega opadaniu główki i chroni szyję, ramiona oraz miednicę dziecka.

 
 

Film z crash testu (testu zderzeniowego) dokładnie obrazuje jak ciało dziecka zachowuje się podczas kolizji czołowej w foteliku montowanym przodem i foteliku montowanym tyłem.

Jak wybrać fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy (RWF)?

Po pierwsze zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Od 2008 roku foteliki samochodowe RWF badane są w szwedzkim teście Test Plus, który jest złotym standardem wśród testów przeznaczonych do fotelików samochodowych montowanych tyłem, obecnie jest jedynym, wiarygodnym, tego typu testem na świecie. Test wykonywany jest dla dwóch grup wagowych: do 18kg i do 25kg.

Warunkiem zaliczenia tego testu jest nieprzekroczenie limitu nacisku na szyję podczas wypadku (symulacji wypadku). Limit ten oznacza siłę, która może złamać kręgosłup dziecka. Dla trzylatka jest to 122 kg nacisku a dla sześciolatka 164kg. Test powstał podczas wieloletniej współpracy Szwedzkiego Instytutu Dróg i Transportu ze specjalistami Volvo. Jak do tej pory, żaden fotelik montowany przodem nie przeszedł pozytywnie przez ten test. Jeśli fotelik montowany tyłem posiada certyfikat Testu Plus, możesz mieć pewność, że jest bezpieczny.

Po drugie dopasuj fotelik do samochodu, a raczej sprawdź czy dany fotelik będzie pasował. Możesz to zrobić sprawdzając listę kompatybilności, instrukcję obsługi fotelika lub zapytać sprzedawcę. Zalecane jest przymierzenie fotelika do auta z kompetentnym sprzedawcą. Niektóre foteliki samochodowe są kompatybilne z danym modelem samochodu jedynie po zastosowaniu specjalnego klina lub podpory.

Po trzecie zastanów się jaki system montażu będzie dla Ciebie wygodniejszy i czy pasuje do Twojego modelu samochodu. Jeśli nie masz zaczepów Isofix musisz znaleźć fotelik montowany pasami samochodowymi.

Mity dotyczące fotelików montowanych tyłem (RWF)

1.Foteliki RWF zajmują więcej miejsca

Ogólnie zasada jest taka, że im dziecko jest mniejsze tym fotelik samochodowy zajmuje więcej miejsca w samochodzie, ze względu na to, że oparcie ułożone jest bardziej pionowo. Im starsze dziecko, tym oparcie jest bardziej pionowe i fotelik zajmuje mniej miejsca. Często wydaje się, że foteliki montowane przodem zajmują mniej miejsca ze względu na to, że rodzice nie przestrzegają regulaminowej odległości między siedzeniem a nóżkami dziecka i w trakcie kolizji może to skutkować nawet połamaniem nóżek.

2. Moje dziecko nie chce jeździć tyłem

Dziecko nie wie jak to jest jeździć przodem, dopóki mu się tego nie pokaże. Rzeczywiście jeśli dziecko chociaż raz pojedzie przodem i spodoba mu się to, to nie będzie chciało podróżować tyłem. Dlatego jak najdłużej powinno przewozić się dziecko tyłem.

3. Nie będę widziała dziecka podczas jazdy

Istnieją specjalne lusterka montowane na zagłówku, dzięki czemu zawsze możesz mieć dziecko na oku.

4. Wszyscy moi znajomi mają foteliki montowane przodem

Foteliki samochodowe montowane przodem rzeczywiście są bardzo popularne a świadomość wśród rodziców jeszcze dość niska. Przy wyborze fotelika należy się jednak zastanowić, czy ma być on popularny, czy bezpieczny. Tych nieprzekonanych może przekona jeszcze jedna symulacja wypadku samochodowego z wyszczególnionymi urazami dziecka.

 

Zobacz produkty z tej kategorii: Foteliki samochodowe montowane tyłem