2023-06-30

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Kiedy jesteśmy rodzicami, priorytetem zawsze jest zapewnienie naszym dzieciom bezpiecznej podróży. Tutaj właśnie wchodzi w grę kluczowy element – fotelik samochodowy.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy doświadczonymi rodzicami, czy też przygotowujemy się na swoje pierwsze dziecko, świadomy wybór fotelika samochodowego jest niezwykle istotny.

Właściwy fotelik samochodowy nie tylko zapewnia wygodę, ale przede wszystkim ma chronić naszego malca przed skutkami ewentualnego wypadku drogowego.

W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego ważne jest, abyśmy byli świadomi i dobrze poinformowani przy wyborze fotelika samochodowego. Zbadamy najnowsze wytyczne bezpieczeństwa, rodzaje fotelików dostępnych na rynku i jak dostosować fotelik do potrzeb naszego dziecka. Dowiemy się również, jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupu fotelika, abyśmy mogli podjąć najodpowiedniejszą decyzję.

Pamiętajmy, że fotelik samochodowy to inwestycja w bezpieczeństwo naszego dziecka. Dlatego niezwykle istotne jest, abyśmy dobrze zrozumieli, jak działa fotelik i jakie są nasze oczekiwania. Tylko wtedy będziemy mogli podjąć świadomy wybór, który zabezpieczy nasze dziecko i da nam spokój podczas podróży.

jak wybrać fotelik samochodowy? porady przy zakupie fotelika samochodowego

Jak dobrać fotelik?

Fotelik fotelikowi nie równy, wtedy z dużą pomocą przychodzą do nas testy ADAC. To jedno z najbardziej renomowanych i wiarygodnych badań przeprowadzanych w celu oceny fotelików samochodowych dla dzieci. W ramach tych testów, foteliki poddawane są różnym aspektom, takim jak bezpieczeństwo kolizyjne, łatwość montażu, wygoda i ergonomia dla dziecka oraz jakość wykonania.

>>Na dole artykuł przeczytasz wyniki testów ADAC fotelików samochodowych, przeprowadzonych w 2023 roku<<

Fotelik samochodowy powinien być dobrany przede wszystkim do wzrostu dziecka, a nie do wieku.

Pamiętajmy, że fotelik samochodowy jest obowiązkowy przy przewożeniu dzieci o wzroście do 150 cm.

Kategorie wagowe fotelików, wcale nie świadczą o tym, że dziecko będące w wieku mieszczącym się w przedziale, będzie dobrze chronione, czy komfortowo odbędzie w nim kilkugodzinną podróż.

Należy pamiętać, że każde dziecko ma inną budowę ciała i może być mu wygodnie w innym foteliku, niż ten zachwalany w Internecie lub wśród znajomych.

Ważne, aby przed zakupem fotelik przymierzyć do auta. Najlepszym rozwiązaniem, jest przyjazd samochodem, w którym docelowo będzie montowany fotelik, do miejsca, gdzie specjaliści będą w stanie doradzić, dopasować fotelik, a także zamontować go.

W wielu sklepach często taka usługa wymaga wcześniejszego umówienia się i opłacenia, w naszych sklepach Boboland dopasowujemy i montujemy foteliki zupełnie za darmo, ponieważ uważamy, że bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze.

jak wybrać fotelik samochodowy? porady przy zakupie fotelika samochodowego

Zastanawiasz się, który sposób montażu jest lepszy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Wiele zależy od auta, w którym fotelik ma być zamontowany. Niektóre auta, nie posiadają możliwości zamontowania fotelika za pomocą systemu ISOFIX. Samochody produkowane po 2006 r. w większości posiadają już tę funkcjonalność.

Jeśli jednak twoje auto nie ma systemu ISOFIX, wtedy jedyne wyjście to kupno fotelika montowanego na pas samochodowy. Z pewnością znajdziesz taki, który będzie równie bezpieczny. Najważniejsze jest to, aby był on poprawnie zamontowany, zgodnie z instrukcją.

Jednak przyjmuje się, że montaż na ISOFIX jest bezpieczniejszy, ze względu na specjalne uchwyty, które mocujemy bezpośrednio do konstrukcji auta. Taki sposób montażu minimalizuje ryzyko niepoprawnie wmontowanego fotelika. Należy pamiętać, że fotelik powinien być dopasowany do kształtu tylnej kanapy w samochodzie. Fotelik musi odpowiednio przylegać do oparcia tylnej kanapy. Stabilność jest bardzo kluczowa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, którą fotelik ma dać przewożonemu w nim dziecku, bez względu na to czy jest on montowany na ISOFIX, czy na pasy.

 

Jak dopasować fotelik do wieku i wagi dziecka?

Szukając odpowiedniego fotelika, trafimy na wiele kategorii wagowych i sporo różnice w cenach.

Pamiętajmy, że im węższy przedział wagowy fotelika, tym będzie on lepiej dopasowany, co za tym idzie- o wiele bezpieczniejszy, niż ten z szerszym zakresem wagowym. Czyli fotelik 0-13 kg, 9-18 kg, są zdecydowanie lepsze od fotelików 9-36 kg, 0-36 kg. Potrzeby niemowlaka, różnią się od potrzeb 10 latka, dlatego tak istotne jest, aby wybierać foteliki z mniejszym zakresem wagowym. Mamy wtedy pewność, że ochrona i bezpieczeństwo dziecka jest najwyższym poziomie.

 

Jaki wybrać fotelik dla niemowlaka?

Ponieważ ciało noworodka jest bardzo delikatne, potrzebuje on wyjątkowo bezpiecznego fotelika. Wybierając w kategorii 0-13 kg, z pewnością trafimy na fotelik który montujemy na bazie lub przy użyciu pasów bezpieczeństwa. Bazy do fotelików mogą być obrotowe, co ułatwia nam wkładanie i wyjmowanie malucha. Fotelik 0-13 kg, po dokupieniu odpowiednich adapterów, możemy zamontować na stelażu wózka i stworzyć z niego system podróżny, co zdecydowanie ułatwi nam przemieszczanie z maluchem, który akurat usnął podczas podróży i nie chcemy go rozbudzać. Szukając fotelika z bazą dla noworodka, możecie trafić również na zestawy modułowe, co jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem.

 

Sprawdź najpopularniejsze i najlepiej oceniane foteliki 0-13 kg

1. Avionaut Pixel Pro 2.0 C

2. Cybex Cloud T i-Size

Avionaut Pixel Pro 2.0 C fotelik samochodowyCybex Clout T i-size fotelik samochodowy

Na czym polega zestaw modułowy?

Zestawy modułowe to pewnego rodzaju inwestycja, która daje możliwość kupna jednej bazy i dopasowanych do niej dwóch fotelików. Pierwszy jest fotelikiem dla niemowląt (0-13 kg), a gdy dziecko z niego wyrośnie, montujemy na tej samej bazie fotelik kolejnej kategorii wagowej (najczęściej 9-18 kg). Wielu producentów, oferuje już gotowe zestawy modułowe składające się z bazy i dwóch fotelików.

Sprawdź najpopularniejsze i najlepiej oceniane zestawy modułowe

1. Cybex Cloud T i-Size + Sirona T i-Size + baza T

2. Britax Roemer Baby-Safe 5Z2 + Dualfix i-Size + Baza Flex 5z

3. Maxi Cosi Pebble 360 + Pearl 360 + baza FamilyFix 360

4. Nuna Pipa Next + Nuna Todl Next + baza System Next

CYBEX Cloud T i-Size + Sirona T i-Size + baza T zestaw modułowy fotelik samochodowyZestaw modułowy Britax Romer Baby-Safe 5Z2 + Britax Romer Dualfix 3 i-Size + Baza Flex Base 5Z fotelik samochodowy

  

Maxi Cosi Pebble 360 i-Size + Pearl 360 + Baza FamilyFix 360 zestaw modułowy fotelik samochodowyZestaw modułowy Nuna Pipa Next System + Nuna Todl Next + Baza Next System 360

Jaki fotelik dla dwulatka?

Przeciętna waga dwulatka to około 10 do 15 kg. Jeśli posiadasz fotelik 0-13 kg, to nadszedł czas na zmianę fotelika. Kategorie wagowe, których znajdziesz odpowiedni fotelik to m.in.  9-18 kg, czy 9-25 kg. W tym wieku dzieci powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy, a sam fotelik powinien mieć możliwość regulacji pasów i zagłówka.

Sprawdź najpopularniejsze i najlepiej oceniane foteliki w tym przedziale wagowym

1. Britax Romer Dualfix M Plus

2. Cybex Sirona Gi i-Size

3. Cybex Sirona SX2 i-Size

4. Britax Romer Max-Way Plus

Britax Romer Dualfix M Plus fotelik samochodowy CYBEX Sirona Gi i-Size - fotelik samochodowy 45-105 cm CYBEX Sirona SX2 i-Size fotelik samochodowy

 Britax Romer Max-Way Plus fotelik samochodowy

Jaki fotelik dla czterolatka?

Przeciętna waga czterolatka to około 15 kg. Jeśli dziecko wyrosło już z wcześniejszego fotelika, przyjrzyjmy się kategorii wagowej (9-36 kg, 15-36 kg), w której znajdziemy odpowiedni fotelik dla czterolatka. W tym wieku, dzieci zaczynają już jeździć przodem do kierunku jazdy. Fotelik z tej kategorii wagowej, jest już ostatnim fotelikiem. Spokojnie starczy on do osiągnięcia 12 lat lub 150 cm wzrostu.  

Sprawdź najpopularniejsze i najlepiej oceniane foteliki w tym przedziale wagowym

1. Axkid Minikid 3

2. Maxi Cosi Titan Pro i-Size

3. Britax Romer Advansafix i-Size

Axkid Minikid 3 fotelik samochodowyMaxi Cosi Titan Pro
 i-Size fotelik samochodowy Britax Romer Advansafix i-Size fotelik samochodowy

 

 

Używany fotelik samochodowy dla dziecka

Tutaj my i zdecydowanie każda osoba mająca, chociażby najmniejsze doświadczenie w branży dziecięcej, mówimy zdecydowanie: NIE.

Fotelik samochodowy ma zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo dziecku. Jeśli fotelik brał udział w kolizji, jego konstrukcja mogła zostać na tyle naruszona, że nie będzie on w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, co za tym idzie, możemy (nawet nieświadomie) narazić dziecko na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.

Wyniki testów ADAC fotelików samochodowych, przeprowadzonych w 2023 roku

Bezpieczeństwo Praca Ergonomia Zanieczyszczenia Całościowa ocena Rekomendacje
100 cm do 150 cm
Cybex G i-Fix
1.9 1.6 1.8 1.0 1.7
Nuna Aace LX
1.9 1.8 1.8 1.0 1.9
Swandoo Charlie
2.1 1.6 1.9 1.0 1.9
Britax Römer Discovery Plus
2.1 3.0 2.0 1.0 2.6
Britax Römer Adventure Plus
2.2 3.0 1.9 1.0 2.7
40 cm do 105 cm
Joie i-Harbour + i-Base Encore
1.6 2.4 2.0 1.0 2.0
Bugaboo Owl Nuna + baza 360 Isofix Nuna
1.7 2.9 1.9 1.7 2.3
Britax Römer Dualfix Plus
2.1 2.7 2.1 1.0 2.4
Jane Concord iKonic R
2.1 3.1 2.7 1.0 2.8
Kinderkraft i-Guard
2.0 3.2 2.1 1.8 2.8
40 cm do 125 cm
Besafe Stretch B
1.2 3.9 2.1 1.0 2.9
Avionaut Sky 2.0
1.8 4.1 2.8 2.7 3.4
40 cm do 70 cm
Joie Calmi + i-Base Encore
2.4 1.9 2.3 1.0 2.2
40 cm do 75 cm
Joie i-Snug 2 + i-Base Advance
1.5 2.0 2.0 1.0 1.7
Joie i-Snug 2
1.5 2.5 2.0 1.0 2.0
40 cm do 85 cm
Nuna Arra Next + Baza Next
1.7 1.8 2.1 1.0 1.8
61 cm do 105 cm
Britax Römer Dualfix M Plus
2.1 2.6 2.1 1.0 2.3
Maxi-Cosi Mica Eco i-Size
2.1 2.9 2.1 1.0 2.6
Besafe iZi Twist M
1.5 2.9 2.1 4.6 4.6
61 cm do 125 cm
Recaro Salia 125 Kid
2.7 3.3 2.8 1.0 3.2

Oceny

Stopień
Bardzo dobry Dobry Zadowalający Wystarczająco Niewystarczająco
Wartość
0.5 - 1.5 1.6 - 2.5 2.6 - 3.5 3.6 - 4.5 4.6 - 5.5
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 435 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-13
Łatwy kontakt z obsługą i zamówienie zgodne z oczekiwaniami, polecam :)
2024-05-17
Bardzo serdecznie polecam zakupy, wózek jak najbardziej spełnia nasze oczekiwania. Kontakt ze sklepem na jak najwyższym poziomie
pixel