Z fotelikiem do samochodu, wózka i samolotu

Opublikowano 14/07/2017
Fotelik samochodowy do samochodu, wózka i samolotu

Główną funkcją fotelika samochodowego, jak jego nazwa wskazuje jest przewożenie dzieci w samochodzie. Ma on zapewnić im bezpieczeństwo podczas podróży, gwałtownego hamowania i ewentualnej kolizji. Foteliki z grupy wagowej 0-13kg mogą być także wpinane w stelaż wózka, tworząc wygodny wózek z Travel System (systemem podróżnym), który ułatwia przenoszenie dziecka z samochodu do wózka i odwrotnie. Po trzecie fotelik samochodowy może być wykorzystywany podczas podróży samolotem. Dodatkowo niektóre foteliki mogą być wykorzystywane jako nosidełka lub kołyski (foteliki dla dzieci 0-13kg).

Fotelik samochodowy - bezpieczeństwo podczas podróży autem

Foteliki samochodowe mają zapewnić dziecku bezpieczną podróż samochodem. W Polsce istnieje obowiązek przewożenia dzieci w foteliku samochodowym do 12 roku życia lub 150cm wzrostu. Wybierając fotelik dla dziecka należy po pierwsze dopasować go do wzrostu lub wagi dziecka w zależności od rodzaju fotelika. Po drugie fotelik musi być kompatybilny z samochodem, tak aby można było go prawidłowo zamontować.

Fotelik samochodowy zapewnia bezpieczeństwo podczas podróży

Foteliki powinny spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa, dlatego są testowane zarówno przez producentów jak i przez specjalne ośrodki, które specjalizują się w tego typu testach np. ADAC. Produkty testowane są w testach zderzeniowych (bocznych i czołowych), statycznych oraz sprawdza się ich jakość, prostotę obsługi oraz ryzyko popełnienia błędu. Im prostszy w obsłudze - montażu fotelik, tym ryzyko popełnienia błędu jest mniejsze. A prawidłowy montaż jest konieczny, aby fotelik mógł pełnić swoją rolę, czyli chronić dziecko.

Fotelik + wózek dziecięcy = Travel System

Foteliki samochodowe z grupy wagowej 0-13kg mogą być wpięte w stelaż wózka, tworząc z nim praktyczny Travel System. System podróżny ułatwia przenoszenie dziecka między samochodem a wózkiem, dzięki takiemu rozwiązaniu, nie trzeba wyjmować dziecka z fotelika, wystarczy wymontować fotelik z samochodu i zamontować go na stelażu.

W większości przypadków wymagane są specjalne adaptery - dostępne w zestawie lub do dokupienia osobno, w zależności od modelu wózka. Należy jednak pamiętać, że dziecko w foteliku powinno być przewożone jak najkrócej maksymalnie 1h nieprzerwanej jazdy. Dlatego system podróżny odpowiedni jest na krótkie zakupy lub szybką wizytę w urzędzie, natomiast na spacer z dzieckiem powinno się zabrać gondolę lub spacerówkę z płaskim oparciem, przeznaczonym dla noworodków i niemowląt.

Fotelik samochodowy z wózkiem tworzy Travel System

Fotelik dla dziecka w samolocie

Dzieci do 2 roku w samolocie (w zależności) mogą być przewożone na kolanach rodziców, przypięte specjalnym pasem biodrowym lub w foteliku samochodowym na osobnym siedzeniu (zgodnie z rozporządzeniem UE z dnia 16.07.2008). Pierwszy sposób jest zazwyczaj tańszy a niekiedy darmowy, jednak tak samo jak w samochodzie, nie stanowi to odpowiedniej ochrony dla dziecka, w samolocie, przed turbulencjami. Fotelik lepiej ochroni dziecko, niż pasy na kolanach opiekuna, które są niedostosowane do małego ciała dziecka. Przed podróżą należy sprawdzić, czy fotelik jest odpowiedni do przewożenia dziecka w samolocie.

Fotelik samochodowy w samolocie - certyfikat TUV

Starsze dzieci mogą być przewożone na osobnym siedzeniu, przypięte pasami samolotu lub w foteliku. Pasy samolotu tak jak pasy samochodowe nie są dostosowane do wzrostu i wagi dziecka, dlatego lepiej wybrać opcję z fotelikiem. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba kupować dwóch fotelików: do samochodu i do samolotu. Wystarczy, że Wasz fotelik posiada certyfikat lotniczy TÜV.

Certyfikat ten przyznawany jest fotelikom przez organizację TÜV Rheimland. Aby fotelik zdobył taki certyfikat, musi przejść odpowiednie testy. Szerokość fotelika nie może przekraczać 44cm (17’). (UWAGA! W niektórych liniach samolotowych szerokość  42,5cm (16,8’)). Foteliki, które przeszły test i posiadają certyfikat, muszą mieć oznaczenie TÜV, FAA lub nalepkę „For Use In Aircraft”.

Przed podróżą najlepiej skontaktować się z daną linią lotniczą i dopytać o szczegółowe wymagania co do przewożenia dzieci. W zależności od linii, te wymagania mogą się różnić.

Przewożenie dziecka w foteliku w samolocie

Przykładowe foteliki do samolotu z certyfikatem TÜV:

Cybex Aton M

Cybex Aton M i-Size

Joie iGemm

Kiddy Phoenixfix 3

Kiddy Guardianfix 3

Kiddy Evolution Pro

Kiddy Evolution Pro 2

Kiddy Smartfix

Maxi-Cosi Citi

Maxi-Cosi Pebble

Maxi-Cosi Pebble Plus

Recaro Privia

Recaro Privia Evo

Recaro Guardia

Pełna lista fotelików z certyfikatem TUV: https://www.tuv.com/de/germanyinfothek/infothek/kindersitze_flugzeug/hersteller_kindersitze/hersteller_kindersitze.html

Funkcje dodatkowe fotelików samochodowych 0-13kg

Foteliki samochodowe dla dzieci z grupy 0-13kg najczęściej pełnią także rolę nosidełka, dzięki specjalnej rączce do przenoszenia. Funkcja ta przydaje się szczególnie na codzień, przy przenoszeniu dziecka z samochodu do domu. Niektóre foteliki posiadają także funkcję kołyski, po położeniu fotelika z dzieckiem na podłodze, można go delikatnie bujać, uspokajając lub usypiając dziecka np. w kolejce do pediatry.

Fotelik samochodowy - nosidełko z funkcją kołyski

Przykłady fotelików z funkcją kołysania:

4Baby Colby

Coto Baby Aprilia

Joie i-Gemm

Kiddy Evoluna i-Size - 2017

Kiddy Evolution Pro

Kiddy Evolution Pro 2 - 2016

Kiddy Evolution Pro 2 - 2017

Roan Milo