Wózki dziecięce - w zestawie czy osobno?

Opublikowano 04/08/2017
Wózki dziecięce - w zestawie czy osobno? Blog dla rodziców Boboland 24

 

Wybór wózka dziecięcego jest jednym z najtrudniejszych wyborów, jeśli chodzi o kompletowanie wyprawki. Często przyszli rodzice stoją przed dylematem “razem czy osobno”? Wózek 2w1 czy wózek głęboki a następnie spacerówka? Wózek dziecięcy 3w1 a może lepiej fotelik samochodowy dokupić osobno? Czy zestawy 4w1 mają sens? Wszystko zależy tak naprawdę od potrzeb rodziców i dziecka i tego jaką kwotę zamierzają przeznaczyć na wózek. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, zwolenników jak i przeciwników. Najlepiej pokazuje to głosowanie i komentarze pod postami na fanpage’u, gdzie zapytaliśmy Was o zdanie na ten temat. Na podstawie komentarzy rodziców stworzyliśmy subiektywne zestawienie wad i zalet różnych rozwiązań. Należy pamiętać, że zestawienie jest ogólne i nie dotyczy, żadnej konkretnej marki. Na pewno na rynku można znaleźć bardzo dobre i bardzo złe produkty dla dzieci, co pokazują różnego rodzaju rankingi i testy.

Post: Zestaw 2w1 czy osobno wózek głęboki i spacerówka?

Post: Zestaw 3w1 czy 2w1 i fotelik samochodowy osobno?

Wózki dziecięce 2w1 czy wózek głęboki i spacerówka osobno? Blog dla rodziców Boboland24

Wózek dziecięcy 2w1 czy wózek głęboki i spacerówka?

Zarówno w głosowaniu jak i komentarzach zdania rodziców były bardzo podzielone. Niektórzy rodzice proponowali inne rozwiązania takie jak zestaw 2w1 a do tego spacerówka typu parasolka - mniejsza, lżejsza i bardziej praktyczna np. do samochodu, na wyjazdy lub kiedy dziecko jest starsze i częściej chodzi samodzielnie przy wózku. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych potrzeb rodziny i dziecka.

Poniżej przedstawiamy wady i zalety tych rozwiązań wskazywane przez rodziców, są one bardzo ogólne i subiektywne, wszystko zależy od marki i modelu wózka. Można kupić wysokiej jakości wózki 2w1, głębokie i spacerowe.
 

Cechy

Wózek dziecięcy 2w1

Wózek głęboki

i spacerówka

Cena

- Często bardziej ekonomiczny wybór

- Często wyższa cena

Dostępność

- Duża dostępność, większość producentów ma w swojej ofercie wózki 2w1

- Mała dostępność wózków głębokich z gondolą

Jakość

- Spacerówka gorszej jakości niż gondola

Niewygodna i niepraktyczna spacerówka

- Można kupić dwa wózki dobrej jakości (głęboki i spacerowy), wszystko zależy od modelu wózka

Świadomość decyzji

- Jeśli jest to pierwsze dziecko, rodzic kupujący wózek nie wie czego się spodziewać i jakie powinny być jego oczekiwania

- Wózek głęboki może uświadomić rodzicowi, na co zwrócić uwagę wybierając spacerówkę np. na wagę, zwrotność, pojemność kosza, regulację rączki

Zdaniem części rodziców korzystających z zestawów 2w1, spacerówki w zestawie często są gorszej jakości niż gondole. Jednak jeśli wybierze się odpowiedni wózek, spacerówka nie musi być niepraktyczna czy niewygodna. A wybór wózka 2w1 jest na pewno bardziej ekonomiczny.

Wózek dziecięcy 3w1 czy 2w1 i fotelik samochodowy osobno? Blog dla rodziców Boboland 24

Wózek dziecięcy 3w1 czy wózek 2w1 i fotelik samochodowy osobno?

Jeśli chodzi o zestawy wózek + fotelik, wszyscy rodzice zgodnie uważają, że niezależnie czy fotelik jest w zestawie czy nie musi być on po prostu bezpieczny, najlepiej taki, który był testowany w testach statycznych i zderzeniowych np. ADAC. Świadomość wśród rodziców jest coraz większa, dzięki czemu nie stosują fotelików ponieważ tak nakazują przepisy i żeby uniknąć mandatu, ale dlatego, że chcą aby ich dziecko było bezpieczne. Pamiętajmy, że nawet jeśli my jeździmy ostrożnie, to jednak nadal dużo słyszy się o “wariatach drogowych”, którzy nie przestrzegają przepisów lub co gorsza prowadzą pod wpływem alkoholu.

Tak jak w przypadku pierwszego zestawienia, zdania były podzielone. Rodzice wymieniali różne wady i zalety dwóch rozwiązań, które przedstawiamy poniżej:


Cechy

Wózek dziecięcy 3w1

Wózek 2w1 + fotelik samochodowy osobno

Cena

- Często bardziej ekonomiczne rozwiązanie

- Często droższe rozwiązanie

Wybór

- Mniejszy wybór

- Duża liczba fotelików samochodowych i zestawów 2w1, co daje bardzo dużo kombinacji. Dzięki specjalnym adapterom foteliki pasują do prawie każdego wózka

Jakość

- Często foteliki gorszej jakości, bez testów

- Można kupić fotelik lepszej jakości z bardzo dobrymi ocenami z testów zderzeniowych


Korzystając z możliwości wpięcia fotelika samochodowego w stelaż wózka, a także podczas podróży należy pamiętać, że niemowlę może podróżować w foteliku maksymalnie 1h bez przerwy. Dlatego jeśli zamierzasz iść z dzieckiem na spacer lub długie zakupy, zabierz ze sobą gondolę.

Wózek dziecięcy 2w1, 3w1, 4w1 czy wszystkie elementy osobno? Blog dla rodziców Boboland24

To co w takim razie wybrać?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, ile ludzi tyle opinii. Wybór wózka należy dostosować do swojej sytuacji i potrzeb. Niestety o tym jakie rozwiązanie jest najlepsze często dowiadujemy się po fakcie, długo po zakupie wózka i fotelika, kiedy wszystkie wady i zalety “wychodzą w praniu”. Wybór jest szczególnie trudny przy pierwszym dziecku, kiedy jeszcze rodzic nie ma żadnej świadomości i testuje wózek w sklepie czy w domu bez dziecka. Na pewno przed wyborem warto pytać innych rodziców, którzy mają więcej doświadczenia.