Używane foteliki - dlaczego nie warto ich kupować?

"Używany fotelik samochodowy" to bardzo często wpisywana fraza w Internecie. Zazwyczaj nad kupnem używanego fotelika samochodowego zastanawiają się osoby, które chcą kupić bezpieczny fotelik samochodowy, ale nie chcą przepłacać. Rzeczywistość jest jednak inna - używane foteliki samochodowe nie mogą równać się jakością i bezpieczeństwem z nowymi produktami. Dziś odpowiemy na jedno z najważniejszych pytań,  jeżeli chodzi o bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie.

Używany fotelik samochodowy - kupować?


Czy używane foteliki samochodowe są bezpieczne?

"Sprzedam używany fotelik samochodowy" - takich ogłoszeń o używanych fotelikach na OLX czy Allegro jest mnóstwo. Wybór jest ogromny. Wśród ofert z używanymi fotelikami znajdują się produkty z różnych półek cenowych - zarówno markowe używane foteliki, jak i te łatwiej dostępne, popularne modele. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że część osób uważa, że jeżeli fotelik jest markowy, to od razu oznacza, że jest on dobry, nawet gdy pochodzi z drugiej ręki. Chcieliśmy raz na zawsze rozwiać wątpliwości: ZDECYDOWANIE ODRADZAMY ZAKUP UŻYWANEGO FOTELIKA.


Dlaczego nie kupować używanego fotelika samochodowego?

W ogłoszeniach nie znajdziesz konkretnych informacji dotyczących historii fotelika. Nikt nie kupiłby fotelika, który brał udział w wypadku, czy stłuczce, więc na pewno taka informacja nie pojawi się w ogłoszeniu. Tymczasem część powypadkowych fotelików może nie mieć żadnych zmian wizualnych wskazujących na udział w stłuczce. Używany fotelik, nawet ten markowy z odpowiednimi atestami, nie gwarantuje odpowiedniego bezpieczeństwa, jeżeli nie znasz jego historii. Producenci fotelików samochodowych udzielają gwarancji bezpieczeństwa tylko pierwszemu właścicielowi fotelika. Ponadto materiały, z jakich jest wykonany fotelik (plastik, pianka, styropian, elementy konstrukcyjne itd.) również się starzeją i mogą tracić swoje właściwości. Niemały wpływ mają na to również warunki atmosferyczne - mróz, słońce, promienie UV. To wszystko pozostawia ślad na właściwościach produkcie.
Poza tym, ważną kwestią są także rozwiązania konstrukcyjne, czy techniczne, które co jakiś czas zostają udoskonalane. Lepiej więc postawić na nowsze modele, ponieważ te zaprojektowane dobrych kilka lat temu - tym bardziej używane - mogą nie chronić dostatecznie dziecka. Podczas kupowania fotelika ważne jest również, żeby posiadał on aktualną homologację do korzystania np. na terenie UE. Nie wszystkie starsze - kupione oryginalnie kilka, a nawet kilkanaście lat temu - używane foteliki samochodowe ją posiadają. Wtedy korzystanie z takiego fotelika jest nie tylko niebezpieczne, ale i niezgodne z prawem.

Czy używane foteliki samochodowe są bezpieczne?


Pomoc w doborze odpowiedniego fotelika samochodowego

Nie każdy też zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest pomoc eksperta w wyborze odpowiedniego fotelika samochodowego. Wybierając nowy fotelik, zawsze możesz zapytać sprzedawcę, który zazwyczaj - tak jak w naszym sklepie - jest doświadczonym specjalistą ds. fotelików samochodowych. Ponadto kupując stacjonarnie możemy poprosić o przymiarkę, doradztwo i odpowiednio dopasować fotelik. Tylko prawidłowo zamontowany i odpowiednio dopasowany do samochodu fotelik jest w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Najlepszym rozwiązaniem bezkonkurencyjnie zostaje zakup nowego fotelika samochodowego w specjalistycznym sklepie. Branża fotelikowa dynamicznie się zmienia. Pojawiają się nowe modele fotelików, nowe przepisy, testy, homologacje. Czołowi producenci wypuszczają nowe linie, rozwijają się technologicznie, proponują nowe rozwiązania. Bezpieczny fotelik, nie zawsze musi być drogi - wiedzą o tym nasi klienci. Przed zakupem staramy się zrobić odpowiedni wywiad, zadajemy pytania, które pomogą nam wybrać najlepszy model fotelika odpowiadający oczekiwaniom klientów i zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa. 


Nasze propozycje:

Foteliki dla noworodków:


Avionaut Pixel z baza IQ IsoFix  Avionaut Pixel z baza IQ IsoFix  Avionaut Pixel z baza IQ IsoFix

Foteliki dla starszych:

Avionaut Pixel z baza IQ IsoFix  Avionaut Pixel z baza IQ IsoFix  Avionaut Pixel z baza IQ IsoFix