Testy fotelików samochodowych ADAC - maj 2020

Opublikowano 22/05/2020
 
 

26 maja 2020 ADAC (niemiecki Allgemeiner Deutsher Automobil-Club) opublikował wyniki najnowszych testów fotelików samochodowych. W teście wzięły udział 26 foteliki. Zwycięzcą testu został fotelik samochodowy Silver Cross Dream z bazą Dream i-Size. 18 z 26 modeli zostało ocenione jako "dobre". Silver Cross Dream z bazą Dream i-Size jako jedyny otrzymał ocenę bardzo dobrą.

Foteliki testowane były pod względem bezpieczeństwa, ergonomii, łatwości obsługi fotelika, zawartości substancji szkodliwych oraz łatwości utrzymania w czystości. Testy są jednymi z najbardziej znanych i respektowanych testów fotelików na świecie, honorowane w wielu krajach europejskich i nie tylko. Sześć z testowanych fotelików zostało ocenionych jako "zadowalające", a jeden - Osann Flux Plus - jako "dostateczny" (3,7). W tej edycji testów ADAC 2020 przetestowano również dwa składane fotele: Chicco Fold & Go i-Size  oraz  Mifold Hifold Fit and Fold Booster. Oba są odpowiednie dla dzieci z grupy od 100 do 150 cm. W teście otrzymały ocenę "zadowalająca".

Testy fotelików samochodowych ADAC - maj 2018 - przetestowano 23 foteliki samochodowe

 

 

Zwycięzca testów fotelików samochodowych ADAC - MAJ 2020

 

Zwycięzcą testów fotelików samochodowych ADAC 2020 został fotelik samochodowy Silver Cross Dream z bazą Dream i-Size. Jako jedyny otrzymał ocenę "bardzo dobrą" (1,5). Fotelik wyróznia się prostą, intuicyjną obsługą, dobrą ergonomią, wytrzymałością i niskim ryzykiem poniesienia obrażeń podczas ewentualnego zderzenia.

 

 

 

Zwycięzca testów fotelików samochodowych ADAC 2020 Silver Cross Dream baza Dream i-Size

Zwycięzca testów fotelików samochodowych ADAC MAJ 2020 - Silver Cross Dream + baza Dream i-Size

 

 

Kryteria i zasady oceny fotelika w testach ADAC

Całościowa ocena fotelika jest sumą ocen poszczególnych kryteriów. Najważniejszym wskaźnikiem jest ocena bezpieczeństwa i wpływa na 50% całościowej oceny fotelika. Obsługa wpływa na 40% oceny, natomiast ergonomia na 10%. Zawartość substancji szkodliwych i “czyszczenie” nie wpływają bezpośrednio na całkowitą ocenę fotelika i jej podwyższenie, jednak jeśli normy w tych kryteriach zostaną przekroczone, mogą wpłynąć na obniżenie oceny ogólnej właśnie jak to miało miejsce w przypadku fotelików Avionaut Ultralite i Jane Gravity.

Foteliki samochodowe, biorące udział w testach ADAC podzielone są na kategorie wagowe i wzrostowe, w zależności od tego czy fotelik spełnia normę bezpieczeństwa R44 czy R129 (foteliki i-Size). Jeśli foteliki przeznaczone są dla dzieci z kilku grup wagowych, testy przeprowadzane są dla każdej grupy osobno.

Foteliki samochodowe do testów kupowane są niezależnie w różnych sklepach, żeby uniknąć sytuacji, w której do testu trafiają inne foteliki niż rzeczywiście są na rynku. Foteliki wybierane są do testów przez instytut ADAC, zazwyczaj są to nowości, najbardziej innowacyjne foteliki lub takie, które są po prostu bardzo popularne.

Testy fotelików samochodowych ADAC - maj 2018 - kryteria i zasady oceniania Testy fotelików samochodowych ADAC - maj 2018 testy zderzeniowe

 

Wyniki testów fotelików samochodowych ADAC wiosna 2020

Testy fotelików samochodowych ADAC - maj 2020 - wyniki

 

Testy ADAC - oceny, co oznaczają

Fotelik samochodowy oceniany w testach ADAC może zdobyć jedną z sześciu ocen:

++ sehr gut (0,5 - 1,5) - bardzo dobry

+ gut (1,6 – 2,5) - dobry

О  befriedigend (2,6 – 3,5) - zadowalający

Θ ausreichend (3,6 – 4,5) - dostateczny

– mangelhaft (4,6 – 5,5) - niedostateczny

Testy fotelików samochodowych ADAC - maj 2018 - skala ocen

 

W jaki sposób oceniany jest fotelik w testach ADAC?

Test ADAC to tak naprawdę zestaw różnych testów, które pozwalają ocenić fotelik pod względem wszystkich branych pod uwagę kryteriów. W skład testów wchodzą testy zderzeniowe (boczne i czołowe), testy statyczne i analiza chemiczna składu materiałów, z których wykonany jest fotelik.

Crash testy (testy zderzeniowe) symulujące zderzenia boczne i czołowe sprawdzają bezpieczeństwo fotelika oraz jego ergonomię. Symulacje zderzeń bocznych wykonywane są przy prędkości 50km/h a zderzenia czołowe przy 64km/h. W każdym teście wykorzystywany jest specjalny manekin z czujnikami zlokalizowanymi w najbardziej newralgicznych punktach “ciała”. Waga i wzrost manekina odpowiadają kategorii wagowej/wzrostowej fotelika.

W testach ADAC sprawdzane są również: przebieg pasów bezpieczeństwa przez tułów dziecka, ich szerokość oraz prawdopodobieństwo nieprawidłowego montażu, stabilność zamontowanego fotelika i jego zagłówka oraz ergonomia fotelika - pozycja, pochylenie, ilość miejsca w foteliku oraz to ile zajmuje miejsca na siedzeniu samochodu.

Obsługa fotelika samochodowego sprawdzana jest w testach statycznych oraz na podstawie montażu w samochodzie czterodrzwiowym, dwudrzwiowym i furgonetce/vanie.

Analiza chemiczna ADAC sprawdza zawartość szkodliwych substancji w foteliku. Materiały, z których wykonany jest fotelik badane są na podstawie aktualnych norm i dyrektyw dotyczących produktów dla dzieci. Między innymi sprawdzana jest zawartość: PAH, ftalanów, związków zmniejszających palność, związków cynoorganicznych, związków fenolowych oraz barwników azowych i metali ciężkich.

 

 

 

Zobacz również wyniki poprzednich testów:

Testy ADAC jesień 2017

Testy ADAC wiosna 2017