0

Testy fotelików samochodowych ADAC jesień 2017

Testy fotelików samochodowych ADAC jesień 2017

Opublikowano 24/10/2017

Testy fotelików samochodowych ADAC jesień 2017
 

ADAC, czyli Allgemeiner Deutsher Automobil-Club zajmuje się między innymi testami fotelików samochodowych. Foteliki testowane są pod względem bezpieczeństwa, ergonomii, łatwości obsługi fotelika, zawartości substancji szkodliwych oraz łatwości czyszczenia (utrzymania w czystości). Test ADAC jest o 50% bardziej restrykcyjny niż aktualna norma bezpieczeństwa R4404, dzięki czemu testy są jednymi z najbardziej znanych i respektowanych testów fotelików na świecie, honorowane w wielu krajach europejskich i nie tylko.

Do testów ADAC jesień 2017 wytypowano 16 fotelików samochodowych, 12 z nich osiągnęło dobry wynik w testach. Dwa foteliki nie zaliczyły testów: Recaro Optia podczas symulacji zderzenia czołowego wypiął się z bazy i wyleciał z samochodu, natomiast fotelik Jane Grand złamał hak złącza ISOFIX.

Wynik testów zostały przekazane producentom. Firma Recaro wycofała model Recaro Optia z rynku, a Klienci, którzy zakupili ten model mogą go bezpłatnie wymienić na inny fotelik. Jane nadal sprzedaje swój fotelik Grand, ale proponuje bezpłatną naprawę.

Testy zderzeniowe fotelików dla dzieci ADAC jesień 2017

Kryteria i zasady oceny fotelika w testach ADAC

Całościowa ocena fotelika jest sumą ocen poszczególnych kryteriów. Najważniejszym wskaźnikiem jest ocena bezpieczeństwa i wpływa na 50% całościowej oceny fotelika. Obsługa wpływa na 40% oceny, natomiast ergonomia na 10%. Zawartość substancji szkodliwych i “czyszczenie” nie wpływają bezpośrednio na całkowitą ocenę fotelika i jej podwyższenie, jednak jeśli normy w tych kryteriach zostaną przekroczone, mogą wpłynąć na obniżenie oceny ogólnej.

Foteliki samochodowe, biorące udział w testach ADAC podzielone są na kategorie wagowe i wzrostowe, w zależności od tego czy fotelik spełnia normę bezpieczeństwa R44 czy R129 (foteliki i-Size). Jeśli foteliki przeznaczone są dla dzieci z kilku grup wagowych, testy przeprowadzane są dla każdej grupy osobno.

Testy fotelików dziecięcych ADAC jesień 2017

W jaki sposób oceniany jest fotelik w testach ADAC?

Test ADAC to tak naprawdę kilka różnych testów, które pozwalają ocenić fotelik pod względem powyższych kategorii. W skład testów wchodzą testy zderzeniowe (boczne i czołowe), testy statyczne i analiza chemiczna składu materiałów, z których wykonany jest fotelik.

Crash testy (testy zderzeniowe) symulujące zderzenia boczne i czołowe sprawdzają bezpieczeństwo fotelika oraz jego ergonomię. Symulacje zderzeń bocznych wykonywane są przy prędkości 50km/h a zderzenia czołowe przy 64km/h. W każdym teście wykorzystywany jest specjalny manekin z czujnikami zlokalizowanymi w najbardziej newralgicznych punktach “ciała”. Waga i wzrost manekina dopasowane są do odpowiedniej kategorii wagowej/wzrostowej  fotelika.

W testach ADAC sprawdzane są również: przebieg pasów bezpieczeństwa przez tułów dziecka, ich szerokość oraz prawdopodobieństwo nieprawidłowego montażu, stabilność zamontowanego fotelika i jego zagłówka oraz ergonomia fotelika - pozycja, pochylenie, ilość miejsca w foteliku oraz to ile zajmuje miejsca na siedzeniu samochodu.

Obsługa fotelika samochodowego sprawdzana jest w testach statycznych oraz na podstawie montażu w samochodzie czterodrzwiowym, dwudrzwiowym i furgonetce/vanie.

Analiza chemiczna ADAC sprawdza zawartość szkodliwych substancji w foteliku. Materiały, z których wykonany jest fotelik badane są na podstawie aktualnych norm i dyrektyw dotyczących produktów dla dzieci. Między innymi sprawdzana jest zawartość: PAH, ftalanów, związków zmniejszających palność, związków cynoorganicznych, związków fenolowych oraz barwników azowych i metali ciężkich.

Najnowsze testy fotelików samochodowych ADAC jesień 2017

Testy ADAC - ocena

Fotelik samochodowy oceniany w testach ADAC może zdobyć jedną z sześciu ocen:

++ sehr gut (0,5 - 1,5) - bardzo dobry

+ gut (1,6 – 2,5) - dobry

О  befriedigend (2,6 – 3,5) - zadowalający

Θ ausreichend (3,6 – 4,5) - dostateczny

– mangelhaft (4,6 – 5,5) - niedostateczny

Testy fotelików samochodowych ADAC - skala ocen
 
 

Testy ADAC jesień 2017 - wyniki

W testach ADAC jesień 2017 wzięło udział 16 fotelików dla dzieci. 12 z nich otrzymało ocenę "dobrą", 2 foteliki oceniono jako zadowalające. Dwa foteliki: Recaro Optia oraz Jane Grand otrzymały ocenę niedostateczną.

 
Wyniki testów fotelików samochodowych ADAC jesień 2017
 
 
 
Źródło: https://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersicherung/kindersitz-test/default.aspx?ComponentId=29903&SourcePageId=31968