Siedzisko kubełkowe czy rozkładane? - Wady, zalety, co wybrać

Opublikowano 15/09/2018

Siedzisko kubełkowe czy rozkładane? - Wady, zalety, co wybrać
 

Jeżeli szukacie wózka, szczególnie pierwszego, dla pierwszego dziecka napotkacie na swojej drodze zagadnienia, które Was zaskoczą i utrudnią wybór. Chcecie kupić wózek wielofunkcyjny lub spacerowy i natrafiacie na pojęcia: siedzisko kubełkowe, półkubełek, siedzisko rozkładane, zwykłe, tradycyjne! Co to w ogóle jest? Czym się różnią? Które jest lepsze?

Jeśli chodzi o pierwsze i drugie pytanie, w tym artykule, postaramy się odpowiedzieć na nie. Natomiast na trzecie pytanie musicie odpowiedzieć sami, ponieważ wszystko zależy od Waszych preferencji i od Waszego dziecka.

Zdania fizjoterapeutów, pediatrów i rodziców są podzielone. Każdy rodzaj siedziska ma swoje wady i zalety.

Oczywiście rodzaj siedziska to tylko jedna z cech, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze spacerówki.

Regulacja siedziska spacerowego klasycznego, tradycyjnego, zwykłego, rozkładanego

Siedzisko tradycyjne, klasyczne, zwykłe, rozkładane

Tradycyjne, zwykłe, klasyczne, rozkładane - są to określenia często używane zamiennie. U różnych producentów możecie spotkać się z różnym określeniem tego rodzaju siedziska. Siedzisko tradycyjne to takie, w którym siedzisko pozostaje nieruchome (nawet podczas regulacji innych elementów). W niektórych spacerówkach można regulować oparcie a także podnóżek. Mogą być one regulowane w różnym zakresie w zależności od producenta i modelu spacerówki. Coraz częściej można spotkać spacerówki rozkładane na płasko, z których mogą korzystać nawet noworodki.

Często u producentów można spotkać się z podziałem spacerówek na tradycyjne i rozkładane. Tutaj tradycyjna spacerówka oznacza taką, z której mogą korzystać dzieci od 6 miesiąca a rozkładana taką, której siedzisko można rozłożyć do pozycji leżącej.

Regulacja siedziska spacerówki klasycznej

Przykłady:

Od 6 miesiąca: Bugaboo Bee5, Coletto Joggy, Espiro Sonic Air, Bebetto Bresso 2w1,

Od urodzenia: 4 Baby Atomic, Baby Design Click, Cybex Balios S, Disney by Easywalker Buggy XS, Elodie Details Stockholm 3.0,

Siedzisko kubełkowe - pozycja siedzącaSiedzisko kubełkowe - pozycja półleżącaSiedzisko kubełkowe - pozycja leżąca

Siedzisko kubełkowe

Siedzisko kubełkowe to takie, w którym jednocześnie reguluje się oparcie, siedzenie i podnóżek, zazwyczaj jest to tak proste, że można to zrobić jedną ręką. Dzięki temu niezależnie od stopnia nachylenia siedziska, pozycji siedziska, dziecko ma zawsze fizjologiczną pozycję, nie zsuwa się z siedzenia i zawsze ma odpowiednie podparcie pleców i pośladków. Większość spacerówek kubełkowych wyposażona jest w pozycję leżącą, nie jest ona zupełnie płaska co wynika z konstrukcji siedziska kubełkowego, ale odpowiednia do snu i odpoczynku. Tak jak w przypadku spacerówek tradycyjnych, spacerówki kubełkowe różnią się między sobą i można znaleźć wózki z mniej lub bardziej płaską pozycją leżącą. Najczęściej spacerówkę kubełkową można ustawić w 3 pozycjach: leżącej, półleżącej i siedzącej.

Przykłady: CYBEX Balios M, Bugaboo Cameleon3+ 2w1,  Stokke Xplory V6,  Silver Cross Surf,

Siedzisko typu półkubełek - regulacja

Siedzisko typu półkubełek

Wśród siedzisk w wózkach spacerowych można wyróżnić jeszcze jeden rodzaj tzw. siedzisko typu półkubełek. Jest to siedzisko, w którym można niezależnie regulować podnóżek. Natomiast siedzenie i oparcie reguluje się jednocześnie jak w kubełku. Dziecko ma nadal dobre podparcie pleców i nie zsuwa się a do tego dla większego komfortu dziecka można odpowiednio ustawić podparcie nóżek.

Przykłady: Silver Cross Pioneer, Silver Cross Wayfarer, GB Beli Air4, Kiddy Evostar 1,

Siedzisko spacerowe hamakowe typu hamak

Siedzisko typu hamak

Siedzisko typu hamak oznacza, że siedzenie nie jest przymocowane na sztywno, tylko jest podwieszone i delikatnie się buja. Siedzisko typu hamak może mieć oparcie regulowane lub nie. “Hamak” sprawia, że dziecko mniej odczuwa wstrząsy podczas jazdy na nierównej nawierzchni, ponieważ delikatnie się kołysze.

Przykłady: X-lander X-Go, Quinny Yezz,