Rodzaje wózków dziecięcych

Opublikowano 15/02/2017
 
Rodzaje wózków dziecięcych - blog dla rodziców

 

Spodziewacie się dziecka? A może Wasze dziecko wyrosło i potrzebujecie nowego wózka? Specjalnie dla tych mniej lub bardziej początkujących rodziców stojących przed wyborem wózka, scharakteryzujemy rodzaje wózków dziecięcych i podpowiemy na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Gondola - wózek głęboki

Gondola wpięta w wózek nazywana jest wózkiem głębokim. Ten rodzaj wózka dziecięcego przeznaczony jest dla dzieci od urodzenia do około 6 miesiąca życia, kiedy dziecko zaczyna siadać.

Przy wyborze tego wózka najważniejsze są jego wymiary: szerokość, aby dziecku było wygodnie nawet w grubym ubraniu oraz wysokość, aby nie wypadło w czasie, kiedy zaczyna samodzielnie siadać. Budka powinna być szeroka i regulowana, żeby jak najlepiej chronić dziecko przed wiatrem, opadami i słońcem. Dobrze, jeśli obicie budki  pokryte jest warstwą filtra UV. Regulacja budki powinna być cicha, aby nie obudzić dziecka. Możliwość regulacji oparcia, przyda się, kiedy dziecko ma kilka miesięcy, zaczyna siadać i chciałoby podziwiać świat podczas spaceru. Niektóre wózki posiadają także wygodny materacyk, dzięki czemu dziecku jest wygodnie.

Warto także zwrócić uwagę na takie elementy jak to z jakiego materiału zbudowane jest dno gondoli, czy posiada system wentylacji (zapewniający przepływ powietrza), czy gondola posiada okienka i siatki wentylacyjne, czy obicie można zdjąć i wyprać oraz czy jest ono wodoodporne.

Wózek głęboki a wózek spacerowy

Wózek spacerowy - spacerówka

Wózki spacerowe w zależności od rodzaju oparcia mogą być stosowane od urodzenia lub od 6 miesiąca. Te, których wyposażone są w wygodną pozycję płaską, bezpieczną dla kręgosłupa noworodka, można używać od pierwszych dni życia.

W spacerówkach ważna jest możliwość regulacji jej elementów takich jak: oparcie, podnóżek, zagłówek i uprząż z pasami, aby wózek mógł “rosnąć” razem z dzieckiem i dostosowywać się do jego wysokości i rozmiaru. Ważne, żeby wózek spacerowy był odpowiednio wygodny i szeroki, aby dziecko chciało w nim siedzieć.

Przekładana rączka i obracane siedzisko pozwolą na obrócenie dziecka tyłem do silnego wiatru lub rażącego słońca. Dla rodzica ważne, aby wózek był lekki i żeby obicie spacerówki można było łatwo wyczyścić a najlepiej zdjąć i wyprać w pralce.

Z wózka spacerowego korzystają zazwyczaj dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć, raczkować a nawet chodzić, dlatego ważne jest ich zabezpieczenie w spacerówce. Najlepiej, aby wózek posiadał trzy- lub pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa z możliwością regulacji i miękkimi obiciami, aby nie uciskały dziecka. Dodatkowo większość modeli posiada barierkę bezpieczeństwa, dobrze jeśli jest ona odpinana lub zdejmowana, ułatwia to wkładanie i wyjmowanie dziecka.

Wózek spacerowy typu Parasolka

Wózek spacerowy typu Parasolka jest lżejszą i mniejszą wersją wózka spacerowego, jednak przez to jest trochę mniej stabilny i solidny. Bardzo łatwo się składa (stąd nazwa Parasolka) i zajmuje o wiele mniej miejsca. Przydatny na wakacjach lub jedynie na spacery, kiedy posiadamy drugi bardziej porządny wózek dziecięcy. Parasolka jest stosunkowo tańsza niż zwykły wózek spacerowy.

spacerówka i wózek parasolka

Wózek wielofunkcyjny 2w1 - gondola i spacerówka

Wózek wielofunkcyjny 2w1 składa się z trzech głównych części: stelaża, gondoli i spacerówki. Wybierając ten wózek należy kierować się powyższymi radami dotyczącymi gondoli i spacerówki. Stelaż powinien być prosty w  obsłudze, łatwo się składać i rozkładać, mieć amortyzację, kosz na zakupy, wygodny i pewny hamulec oraz odpowiednie koła, dobrane do powierzchni, po której będziecie się poruszać.

Wózek wielofunkcyjny 3w1 - gondola, spacerówka i fotelik

Wielofunkcyjny wózek dziecięcy 3w1 wyposażony jest w gondolę, spacerówkę i fotelik. Stelaż wózka umożliwia wpięcie tych trzech elementów. Zmiana ta powinna być szybka, łatwa i bezpieczna. Dzięki zestawowi 3w1, jednocześnie oprócz wózka zyskujemy fotelik samochodowy i nosidełko.

Wózek wielofunkcyjny 4w1 - gondola, spacerówka, fotelik i baza do fotelika

Wielofunkcyjny wózek dziecięcy 4w1 zawiera: gondolę, siedzisko spacerowe, fotelik samochodowy i bazę do fotelika. Baza pozwala na bardziej stabilny i bezpieczny montaż w samochodzie. Dzięki bazie, fotelik podczas kolizji, nie przesuwa się na siedzeniu samochodu.

wózek do biegania dla aktywnych rodziców - wózek biegowy, jogger

Wózek biegowy - jogger

Wózki biegowe są stworzone dla aktywnych rodziców, którzy spacer z dzieckiem chcą połączyć z bieganiem. Tak zwane joggery mają opływowy kształt i bardzo dobrą amortyzację, aby dziecko podczas biegu nie odczuwało wstrząsów. Dzięki lekkiej ramie i dużym kołom, z wózkiem bardzo dobrze się biega. Siedzisko wyposażone jest w bardzo dobre i wytrzymałe pasy bezpieczeństwa, chroniące dziecko przed wysunięciem się z wózka. Wózek biegowy posiada hamulec ręczny. Zazwyczaj mają 3 koła, co daje im większą szybkość. Uwaga! Nie wszystkie wózki trzykołowe są wózkami biegowymi! Wózek biegowy przeznaczony jest dla dzieci, które skończyły 6 miesięcy.

Wózek bliźniaczy

Wózek bliźniaczy jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczony dla bliźniaków, czyli dwójki dzieci w tym samym wieku. Istnieją dwa rodzaje wózków bliźniaczych  - “tandem”, czyli “jeden za drugim” oraz “jeden obok drugiego”. Wózki są regulowane niezależnie od siebie, dzięki temu można je dostosować idealnie do każdego dziecka osobno. Wózek bliźniaczy zawiera zazwyczaj to co wózek pojedynczy razy 2 np. dwie gondole, dwie spacerówki, dwie folie przeciwdeszczowe. Ważne, aby sprawdzić dokładnie wymiary wózka i szerokość przejść w mieszkaniu, domu, czy na klatce schodowej, aby wózek się zmieścił. Ważna jest także waga wózka dziecięcego, przy podwójnym ciężarze ma to znaczenie.

Wózki bliźniacze i dla rodzeństwa Rok po Roku

Wózek dla rodzeństwa - Rok po Roku

Wózek dla rodzeństwa (Rok po Roku) może to być jeden wózek z możliwością rozszerzenia ramy i wpięcia drugiego wózka lub wózek, który na stałe ma dwa miejsca. W wózek można wpiąć jednocześnie dwie gondole, dwie spacerówki, dwa foteliki lub niezależnie jedną gondol i jedną spacerówkę itd. Możliwe są wszystkie kombinacje. Tak jak w przypadku wózków bliźniaczych szczególnie ważne są ich wymiary i waga.

 
 
Zobacz produkty z tej kategorii: Wózki dziecięce