Rodzaje fotelików samochodowych - kategorie wagowe, montaż

 
Opublikowano 28/02/2017
 
Rodzaje fotelików samochodowych - kategorie wagowe
 

Zgodnie z polskim prawem dzieci muszą być przewożone w samochodzie, w fotelikach do 12 roku lub do momentu, kiedy osiągną 150cm wzrostu. Nie zastosowanie się do tych przepisów może skutkować mandatem lub punktami karnymi. Należy jednak pamiętać, że brak fotelika podczas kolizji może spowodować poważny uraz lub nawet śmierć dziecka. Dlatego wybierając fotelik nie powinniśmy kierować się głównie uniknięciem mandatu, ale bezpieczeństwem dziecka podczas podróży samochodem.

Istnieje wiele rodzajów fotelików samochodowych ze względu na kategorie wagową, sposób oraz kierunek montażu. Europejscy specjaliści, zajmujący się oceną fotelików, wyróżnili następujące grupy fotelików ze względu na wagę dziecka (Regulamin ECE R44):

- Grupa 0 dla dzieci o wadze do 10 kg (wiek: od urodzenia do 6–9 miesięcy)

- Grupa 0+ dla dzieci o wadze do 13 kg (wiek: od urodzenia do 12–15 miesięcy)

- Grupa I dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (wiek: 9 miesięcy – 4 lata )

- Grupa II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg (wiek: 4–6 lat)

- Grupa III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg (wiek: 6–11 lat)

Oprócz wyżej wymienionych głównych grup można spotkać wiele innych, pośrednich kategorii, które łączą ze sobą 2 lub więcej grup głównych. Przykładowo grupa 1+2+3 oznacza, że fotelik samochodowy przeznaczony jest dla dzieci, których waga mieści się w przedziale 9-36kg.

Foteliki samochodowe z grup głównych są lepiej dostosowane do wymagań dziecka w danej kategorii wagowej, jednak służą przez krótszy okres czasu, co wiąże się z większymi wydatkami.

Rodzaje fotelików samochodowych - kategoria 0-18kg

Foteliki samochodowe 0-13kg

Foteliki samochodowe z kategorii 0+ montowane są zawsze tyłem, w bezpieczny sposób dla delikatnego kręgosłupa dziecka. Niemowlę nie ma jeszcze wykształconych mięśni szyi, dlatego podczas kolizji, montaż tyłem, chroni je przed swobodnym opadaniem główki i poważnymi urazami a nawet przerwaniem kręgów szyjnych. Fotelik samochodowy w tej kategorii może być zamontowany za pomocą pasów samochodowych lub specjalnej bazy Isofix. Drugi sposób montażu jest łatwiejszy i bezpieczniejszy. Przed wyborem fotelika należy sprawdzić, czy samochód posiada specjalne zaczepy Isofix. Dziecko w foteliku przypinane jest za pomocą 3- lub 5-punktowych pasów wewnętrznych. Te pierwsze są mniej bezpieczne i spotykane są coraz rzadziej.

Foteliki samochodowe dla dzieci 0-13kg najczęściej wyposażone są w specjalną wkładkę redukcyjną, poduszkę lub wałeczek, które zmniejszają powierzchnię fotelika, dzięki czemu dziecko jest bezpieczniejsze i jest mu wygodniej. Pozycja dziecka w tych fotelikach dostosowana jest do kształtu dziecka podczas leżenia, tak aby była najzdrowsza dla jego kręgosłupa.  Fotelik ma kształt “odwróconej skorupy żółwia” i zazwyczaj pełni kilka funkcji jednocześnie: leżaczka, kołyski, nosidełka a często można także wpiąć go w wózek dziecięcy, tworząc wygodny Travel System.

Niemowlę może być przewożone w foteliku maksymalnie 1 godzinę, jeśli podróż jest długa należy robić częste przerwy np. na nakarmienie, przewinięcie lub zabawę z dzieckiem.

Foteliki samochodowe 0-18kg i 0-25kg

Foteliki samochodowe 0-18kg i 0-25kg mogą być montowane tyłem lub w obu kierunkach  -  do pewnego wieku tyłem a następnie przodem. Zaleca się jednak, aby dziecko jeździło tyłem jak najdłużej, nawet do 4 roku. Fotelik może być zamontowany za pomocą trzypunktowych pasów samochodowych lub specjalnych złączy Isofix. Drugi sposób jest bardziej stabilny, ponieważ fotelik przypięty jest bezpośrednio do konstrukcji samochodu, oraz łatwiejszy, zazwyczaj wystarczą dwa kliknięcia. Wewnątrz fotelika dziecko przypięte jest trzy- lub pięciopunktowymi pasami, które zazwyczaj posiadają możliwość regulacji. Oparcie fotelika samochodowego można z reguły ustawić od pozycji siedzącej do pozycji półleżącej.

Rodzaje fotelików samochodowych - kategoria wagowa 9-18kg

Foteliki samochodowe 9-18kg

Foteliki samochodowe 9-18kg również mogą być montowane pasami samochodowymi lub za pomocą systemu Isofix. Wybierając sposób montażu należy sprawdzić, czy samochód posiada specjalne złącza Isofix. Foteliki z tej kategorii wagowej mogą być montowane tyłem lub w obu kierunkach, czyli do pewnego wieku ( najlepiej do 4 roku) tyłem a następnie przodem. Dziecko w foteliku zabezpieczone jest za pomocą pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa lub specjalnej osłony tułowia. Foteliki z tych kategorii wyposażone są zazwyczaj w regulację zagłówka, oparcia i wysokości pasów lub osłony, aby dziecko było jak najlepiej zabezpieczone i aby czuło się komfortowo.

Foteliki samochodowe 9-25kg

Foteliki samochodowe 9-25kg mogą być montowane wyłącznie przodem do kierunku jazdy lub w obu kierunkach (najpierw tyłem, następnie przodem). Montaż fotelika w samochodzie może odbywać się za pomocą pasów samochodowych lub specjalnych zaczepów Isofix. Dziecko w foteliku zabezpieczone jest za pomocą pięciopunktowych pasów lub osłony tułowia. Kilkustopniowa regulacja oparcia, zagłówka oraz wysokości pasów sprawia, że fotelik rośnie razem z dzieckiem.

Rodzaje fotelików samochodowych - montowane przodem dla dzieci do 36kg

Foteliki samochodowe 9-36kg

Foteliki samochodowe dla dzieci z tej kategorii wagowej mogą być montowane wyłącznie przodem lub w dwóch kierunkach. Czyli najpierw tyłem a następnie, po osiągnięciu pewnego wieku, przodem. Dziecko w samochodzie może być przypięte za pomocą pasów samochodowych, wewnętrznych pasów bezpieczeństwa fotelika lub osłony tułowia. Foteliki posiadają możliwość regulacji zagłówka i oparcia, aby jego wymiary były jak najlepiej dostosowane do wymiarów dziecka. Dobrze, jeśli fotelik wyposażony jest także w poduszkę lub wkładkę, która wypełnia fotelik i zabezpiecza małe dziecko.

Foteliki samochodowe 15-36kg

Foteliki samochodowe dla dzieci ważących od 15 do 36kg to ostatnia kategoria wagowa. Tak jak te poprzednie służą dziecku do 12 roku życia, czyli do momentu, w którym może jeździć bez fotelika. Dziecko w foteliku przypięte jest za pomocą pasów samochodowych. Dobrze, jeśli fotelik posiada prowadnice lub uchwyty ułatwiające poprawne przeprowadzenie pasów i ich zapięcie. Niektóre foteliki z tej kategorii posiadają pasy wewnętrzne, ale to rzadkość. Fotelik mocowany jest w samochodzie pasami lub za pomocą specjalnych złączy Isofix. Dla wygody dziecka foteliki samochodowe 15-36kg z reguły posiadają wygodne podłokietniki, wyprofilowane oparcie z możliwością zmiany kąta położenia oraz wielostopniową regulację wysokości zagłówka.

kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy

Kiedy należy wymienić fotelik samochodowy?

Po pierwsze należy stosować się do instrukcji producenta dołączonej do fotelika samochodowego. Ogólna zasada jest taka, że fotelik należy zmienić na większy, kiedy główka dziecka wystaje poza górną krawędź oparcia fotelika lub kiedy dziecko przekroczy daną wagę. Jeżeli dziecko mieści się w danym przedziale wagowym a jego główka nie wystaje poza obręcz, wystające poza fotelik nóżki nie mają w ogóle znaczenia.

Należy zwrócić także uwagę na wewnętrzne pasy bezpieczeństwa, jeśli nie dają się poprawnie zapiąć lub są za krótkie, należy wymienić fotelik na większy.

 

Zobacz produkty z tej kategorii: Foteliki samochodowe