0

Powypadkowa wymiana fotelika - darmowa tylko u niektórych producentów

Powypadkowa wymiana fotelika

Opublikowano 08/09/2017
Powypadkowa wymiana fotelika - darmowa tylko u niektórych producentów
 

Każdy fotelik samochodowy, który był w samochodzie podczas poważnej kolizji lub wypadku powinien zostać wymieniony na nowy. Pomimo tego, że czasami fotelik wygląda tak, jakby uderzenie nie spowodowało w nim żadnych szkód, jest to tylko pozorne. Systemy bezpieczeństwa, w które wyposażono foteliki, pochłaniają energię uderzenia. Energia ta powoduje zmiany w foteliku, które mogą być niewidoczne gołym okiem, a które osłabiają fotelik, przez co nie chroni on dziecka równie skutecznie jak na początku. Należy o tym szczególnie pamiętać, kupując używany fotelik.

Producenci zdają sobie sprawę z potrzeby wymiany fotelika na nowy po wypadku, dlatego wielu z nich oferuje darmową, powypadkową wymianę fotelika. Dzięki temu rodzic nie jest narażony na dodatkowe koszty i chętniej skorzysta z wymiany fotelika. Aby wymienić fotelik należy spełnić kilka warunków, każdy producent w swoim regulaminie określa dokładnie co należy zrobić, aby otrzymać nowy fotelik.

Jeśli posiadasz fotelik samochodowy producenta spoza poniższej listy, który nie oferuje powypadkowej wymiany fotelika, pomyśl o ubezpieczeniu fotelika podczas ubezpieczania swojego samochodu. Dzięki temu w razie wypadku lub kolizji otrzymacie odszkodowanie, za które będziecie mogli kupić nowy fotelik.

Darmowa wymiana fotelika po wypadku - lista producentów

Producenci, którzy oferują powypadkową wymianę fotelika:

- Avionaut

- Baby Design

- BeSafe

- Espiro

- Kiddy

- Recaro

Avionaut - powypadkowa wymiana fotelików samochodowych

Avionaut - powypadkowa wymiana fotelika

Aby skorzystać z powypadkowej wymiany fotelika Avionaut, należy skontaktować się z producentem. W wymianie powypadkowej mogą wziąć udział jedynie foteliki, które nie są starsze niż 24 miesiące od daty zakupu. Bezpłatna wymiana fotelika samochodowego marki Avionaut dotyczy jedynie "poważniejszego zdarzenia drogowego". Aby skorzystać z procedury wymiany fotelika, należy przesłać producentowi:

- dowód zakupu,

- protokół zdarzenia drogowego z Policji,

- fotelik uczestniczący w wypadku, 

- fakultatywne zdjęcie z miejsca wypadku.

Baby Design i Espiro - powypadkowa wymiana fotelików samochodowych

Baby Design i Espiro - powypadkowa wymiana fotelika

W przypadku, kiedy fotelik samochodowy Baby Design lub Espiro brał udział w wypadku, należy skontaktować się z Baby Design Group, która jest właścicielem obu marek. Specjaliści sprawdzą, czy fotelik powinien być wymieniony na nowy, jeśli tak, rodzic bezpłatnie otrzyma nowy fotelik samochodowy.

BeSafe - powypadkowa wymiana fotelików samochodowych

BeSafe - powypadkowa wymiana fotelika

Firma BeSafe od początku 2016 roku prowadzi program “Wymiany Fotelików Powypadkowych marki BeSafe”. Program potrwa do końca 2017 roku.

Do programu mogą zgłosić się osoby, które miały wypadek lub kolizję drogową na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, w którym brało udział dziecko w foteliku BeSafe. Fotelik nie może być starszy niż sześć lat, licząc od daty zakupu.

Aby przystąpić do programu powypadkowej wymiany fotelika, należy zgłosić się w ciągu 14 dni od wypadku/kolizji do polskiego dystrybutora marki BeSafe - firmy MARKO za pomocą poczty elektronicznej (info@marko-baby.pl) i przesłać następujące dokumenty:

- kopię dowodu zakupu,

- kopię notatki policyjnej sporządzonej na miejscu wypadku/kolizji przez policjanta z uwzględnieniem, iż w wypadku/kolizji brało udział dziecko podróżujące w foteliku samochodowym marki BeSafe

- dokumentację zdjęciową z miejsca kolizji/wypadku, przedstawiającą uszkodzenia pojazdów biorących w nich udział,

- dokumentację zdjęciową przedstawiającą ogólny stan, wygląd i ewentualne uszkodzenia fotelika BeSafe.

Jeśli producent pozytywnie rozpatrzy zgłoszenie, fotelik wymieniany jest na ten sam model w aktualnie dostępnym kolorze. Jeśli dany model nie jest już produkowany, fotelik zostanie wymieniony na dostosowany do wieku, wagi i wzrostu dziecka fotelik.

Dostarczenie nowego fotelika odbywa się po przesłaniu fotelika powypadkowego do producenta. Koszt wysyłki tego drugiego pokrywany jest przez właściciela fotelika.

Kiddy - powypadkowa wymiana fotelików samochodowych

Kiddy - powypadkowa wymiana fotelika

Firma Kiddy posiada specjalny serwis, który zajmuje się oceną bezpieczeństwa fotelików Kiddy, które brały udział w wypadku. Jeśli specjaliści uznają, że fotelik nie nadaje się do użytkowania, rodzic otrzyma nowy fotelik Kiddy za darmo.

W programie powypadkowej wymiany fotelika Kiddy mogą wziąć udział foteliki nie starsze niż 6 lat (wiek liczony od daty zakupu), które zostały zgłoszone w ciągu 3 miesięcy od wypadku.

Aby wziąć udział w powypadkowej wymianie fotelika Kiddy, należy wypełnić formularz na stronie producenta i dołączyć kopię dowodu zakupu oraz kopię dowodu wypadku (raportu policyjnego lub raportu ubezpieczyciela) oraz przesłać fotelik do serwisu Kiddy.

Formularz powypadkowej wymiany fotelika Kiddy: http://www.kiddy.de/pl/uslugi/wymiana-powpadkowa-kiddy.html

Recaro - powypadkowa wymiana fotelików samochodowych

Recaro - powypadkowa wymiana fotelika

Firma Recaro stworzyła specjalny program wymiany fotelików powypadkowych. Do programu mogą zgłosić się właściciele fotelików marki RECARO, którzy mieli kolizję lub wypadek drogowy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, którego uczestnikiem było dziecko podróżujące w tym foteliku.

W programie mogą wziąć udział tylko foteliki, które nie mają jeszcze 6 lat (wiek fotelika liczony od daty sprzedaży wskazanej na dowodzie zakupu) i posiadają etykietę z numerem seryjnym.

Aby wziąć udział w programie w ciągu 30 dni od kolizji/wypadku należy wypełnić specjalny formularz elektroniczny znajdujący się na stronie producenta http://www.recaro-polska.pl/program-wymiany.html i dołączyć do niego następujące dokumenty:

kopię dowodu zakupu,

- kopię notatki policyjnej lub kopię zgłoszenia szkody komunikacyjnej do ubezpieczyciela, lub oświadczenie sprawcy kolizji,

- dokumentację zdjęciową z miejsca kolizji przedstawiającą uszkodzenie pojazdów biorących udział w kolizji,

- dokumentację zdjęciową przedstawiający ogólny wygląd i ewentualne uszkodzenie fotelika,

Jeśli producent rozpatrzy pozytywnie zgłoszenie, uczestnik programu zobowiązuje się nieodpłatnie przekazać producentowi powypadkowy fotelik RECARO w zamian za nowy fotelik RECARO, dostosowany do dziecka.

Program powypadkowej wymiany fotelika ma potrwać do końca grudnia 2017 roku.

Regulamin “Programu wymiany fotelików powypadkowych RECARO”http://recaro-polska.pl/images/stories/pdfs/Regulamin_programu-Wymiana_Powypadkowych_Fotelikow.pdf