Łóżeczka turystyczne - nie tylko na majówkę i wakacje

Opublikowano 12/04/2017
Łóżeczka turystyczne - na co zwrócić uwagę wybierając

Łóżeczko turystyczne przydaje się podczas wszelkich podróży z dzieckiem. Niezależnie od tego czy jedziecie na weekend do dziadków, czy wybieracie się na majówkę lub wakacje. Łóżeczko turystyczne zastępuje drewniane łóżeczko, zapewniając dziecku (i Wam) spokojny, wygodny sen. Dodatkowo większość z łóżeczek turystycznych jest wielofunkcyjna, to znaczy, że w domu może zastąpić kojec, a coraz częściej zastępują nawet łóżeczko dziecięce. Podpowiemy na co zwrócić uwagę wybierając łóżeczko turystyczne, aby można było korzystać z niego wiele razy a poniesiona inwestycja na pewno się zwróciła.

Łóżeczko turystyczne - waga i rozmiar

Łóżeczko turystyczne jak wskazuje jego nazwa stworzono z myślą o turystyce, wakacjach z dzieckiem. W podróży duże znaczenie mają wymiary i waga łóżeczka po złożeniu, tak aby mieściło się w bagażniku samochodu, czy walizce. Waga ma szczególne znaczenie w pociągach i autobusach, kiedy musicie ponieść znacznie więcej rzeczy niż jedno łóżeczko. Dobrze jeśli do zestawu dołączona jest specjalna torba, ułatwiająca transport złożonego łóżeczka. Po rozłożeniu łóżeczko, z jednej strony nie może zajmować zbyt dużo miejsca, z drugiej musi wygodnie pomieścić dziecko, im dłuższe tym dłużej mu posłuży. Wybierając łóżeczko należy także zwrócić uwagę na udźwig łóżeczka, tak aby mieć pewność, że wystarczy na dłuższy okres czasu.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kojec

Łóżeczka turystyczne - rozkładanie i składanie

Jadąc na majówkę, wakacje czy do rodziny na święta, nie chcemy stresować się i tracić czasu na skomplikowane składanie i rozkładanie łóżeczka. Wszystko ma dziać się intuicyjnie i zajmować niewiele czasu. Dlatego ważne, aby przy wybieraniu łóżeczka turystycznego sprawdzić, w jaki sposób się je rozkłada i składa, czy posiada na przykład system szybkiego składania. Obsługa łóżeczka turystycznego powinna być na tyle prosta, aby poradziła sobie z nim jedna osoba. Z drugiej strony wiele z tych produktów wyposażonych jest w system zabezpieczający przed przypadkowym złożeniem.

Łóżeczka turystyczne i kojce na wyjazdy, wakacje, święta, majówkę

Łóżeczko turystyczne - solidne, stabilne i bezpieczne

Łóżeczko turystyczne i kojce powinny być stabilne, tak aby bawiące się w nim dziecko było bezpieczne. Łóżeczka przystosowane są nie tylko do noworodków, ale także dla dzieci, które uczą się siadać i wstawać, dlatego ich ściany muszą być na tyle solidne, żeby się nie odkształcały i przechylały. Należy zwrócić uwagę, czy kojec nie posiada twardych elementów, o które może się uderzyć dziecko. Zazwyczaj wszystkie narożniki i górne elementy pokryte są miękkim materiałem. Takie łóżeczka mają znaczącą przewagę nad łóżeczkami drewnianymi, w których dziecko może się zakneblować pomiędzy szczebelkami lub uderzyć próbując wstać.

 

Łóżeczka turystyczne - bezpieczne, stabilne i solidne

Łóżeczko turystyczne - funkcjonalne dodatki

Kiedy wiemy już, gdzie chcemy korzystać z łóżeczka turystycznego i jak często, warto zastanowić się nad dodatkami i akcesoriami, które powinny być w zestawie. Jeśli chcemy używać kojca-łóżeczka na świeżym powietrzu, dobrze żeby miało boki zbudowane z siatki i moskitierę na górę lub specjalne przykrycie chroniące przed słońcem. Moskitiera sprawdzi się także w domu, w okresie kiedy insekty są szczególnie aktywne. Łóżeczko turystyczne jest często wyposażone w różnego rodzaju kieszenie i organizer np. na zabawki dziecka. Dla najmłodszych dzieci w podróży sprawdzą się kojce z przewijakiem i pałąkiem z zabawkami. W niektórych łóżeczkach przewijaki mogą występować jako osobne elementy i być wykorzystywane oddzielnie np. jako leżaczki albo przenośne przewijaki.

Jak wybrać łóżeczko turystyczne

Łóżeczka turystyczne - wygodne dla dziecka

Łóżeczka turystyczne - kojce mimo że przenośne i mające pełnić swoją funkcję jedynie w podróży, na wakacjach lub podczas zabawy dziecka musi być przede wszystkim wygodne. Łóżeczka wyposażone są w materacyk, który jednak nie jest aż tak wygodny jak te dedykowane dla łóżeczek drewnianych przeznaczone wyłącznie do snu, dlatego jeśli łóżeczko ma być wykorzystywane częściej warto pomyśleć o specjalnym, dodatkowym materacyku np. z pianki lub maty kokosowej. Boki z siatki są miękkie, lecz stabilne a także umożliwiają swobodne oddychanie i wzajemną obserwację. Ty masz dziecko na widoku i wiesz, że jest bezpieczne, natomiast dziecko widzi Ciebie i nie wpada w panikę. Dla starszych dzieci szczególnie przydatne jest boczne wejście, z którego mogą korzystać samodzielnie.

Akcesoria i dodatki do łóżeczek turystycznych

Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby łóżeczko turystyczne było praktyczne?

Sporym udogodnieniem są (ciche) kółka z hamulcem, dzięki temu rozwiązaniu łóżeczko można łatwo przesunąć, nawet ze śpiącym w środku dzieckiem. Hamulec daje pewność, że łóżeczko nie przesunie się z miejsca, w którym je postawimy. Wybierając kojec czy łóżeczko należy także zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało wykonane. Powinien on być trwały, ale także umożliwiać czyszczenie. Jeśli wybieracie łóżeczko turystyczne dla noworodka i ma mu posłużyć w kolejnych latach, dobrze jeśli ustawienie materaca jest dwupoziomowe. Wyższe ustawienie dla mniejszych dzieci ułatwi wyjmowanie niemowlaka, natomiast niższe ustawienie zapobiegnie wypadnięciu starszego (wyższego) dziecka.

Wygodne łóżeczka turystyczne

Ceny łóżeczek turystycznych

Ceny łóżeczek turystycznych na rynku wahają się od 200 do 1000 zł w zależności od ilości funkcji, akcesoriów i materiału z którego zostały wykonane. Kupując łóżeczko należy zwrócić uwagę na to do czego i jak długo chcemy korzystać z łóżeczka. Jeśli traktujemy je jako produkt do jednorazowego wykorzystania możemy wybrać te z dolnej półki, natomiast jeśli ma posłużyć przez dłuższy okres czasu, wielokrotnie podczas różnych wyjazdów i okoliczności, albo jako kojec, możemy zastanowić się nad łóżeczkiem z wyższej półki.

 
 
 
Produkty z kategorii Łóżeczka turystyczne i kojce znajdziesz tutaj.