Krzesełko do karmienia - jakie wybrać?

Opublikowano 24/01/2018
Krzesełko do karmienia - jakie wybrać?
 

Krzesełka do karmienia to mebel/gadżet bez którego jedni rodzice nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania a drudzy uważają za zbędny. Obecnie krzesełka do karmienia wyposażone są w dodatkowe funkcje i możliwość rozbudowy lub modyfikacji, tak aby służyły dziecku przez dłuższy czas. Do wyboru są krzesełka drewniane, metalowe i plastikowe. Podpowiemy na co zwrócić uwagę wybierając krzesełko do karmienia dla dzieci.

Krzesełko do karmienia a wiek dziecka

Krzesełko do karmienia a wiek dziecka

Większość krzesełek do karmienia przeznaczona jest dla dzieci od 6 miesięcy do 3 lat. Jednak, dzięki oparciu rozkładanemu do pozycji leżącej (np. Joie Mimzy 360) lub możliwości założenia leżaczka (np. Nomi by Evomove), z krzesełek mogą korzystać dzieci już od urodzenia. Niektóre krzesełka można przebudowywać, czyli np. zdjąć barierkę i tacę, zmienić je w wysokie krzesło do stołu (np. Joie Multiply 6w1), booster na krzesło (np. Chicco Polly Progres5) lub rozłożyć na stolik i krzesełko (np. Baby Design Candy), przy którym dziecko może nie tylko jeść, ale także się bawić. Dzięki możliwości takiej przebudowy, dziecko może korzystać z krzesełka przez dłuższy okres czasu, rekordzistą jest tutaj Nomi by Evomove, który jest atestowany aż do 130kg.

Krzesełka do karmienia - tapicerka i materiały, z których wykonano krzesełko do karmienia

Tapicerka i materiały, z których wykonano krzesełko do karmienia

Krzesełka do karmienia mogą być wykonane z drewna, plastiku lub metalu. Rodzaj użytego materiału ma wpływ na wagę krzesełka. Warto o tym pomyśleć, ponieważ krzesełko często nie ma “swojego miejsca” w domu, trzeba je przesunąć, przenieść, złożyć lub rozłożyć. Im mniejsza waga krzesełka, tym łatwiej to zrobić. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy krzesełko jest stabilne, pomimo niskiej wagi. Wybierając krzesełko warto także zwrócić uwagę na tapicerkę lub materiał, który jest antypoślizgowy i oddychający, żeby dziecko się na nim nie pociło i nie ślizgało. Pokrycie krzesełka powinno także się łatwo czyścić.

Krzesełko do karmienia - tacka, uchwyt na kubek czy dopasowane do wysokości stołu

Tacka, uchwyt na kubek czy krzesełko dopasowane do wysokości stołu?

Głównym celem krzesełka do karmienia, jak wskazuje jego nazwa jest karmienie w nim dziecka, dlatego krzesełka wyposażone są w różnego rodzaje tacki, nakładki i uchwyty na kubek lub butelkę, na których można położyć posiłek karmiąc dziecko lub z których dziecko może jeść samodzielnie. Tacki zazwyczaj są regulowane i zdejmowane. Są także krzesełka do karmienia, których wysokość dopasowana jest do wysokości blatu stołu dla dorosłych, dzięki czemu nie wymaga montażu tacek czy blatów.

Regulacja krzesełka do karmienia

Regulacja krzesełka do karmienia

Aby krzesełko mogło służyć dziecku przez długi okres czasu, powinno posiadać regulację. Najprostsze modele krzesełek np. krzesełka turystyczne są pozbawione opcji regulacji. Zazwyczaj w krzesełku można ustawiać pozycję oparcia oraz wysokość i odległość tacy. W bardziej zaawansowanych krzesełkach można regulować także podnóżek, wysokość siedziska, wysokość pasów oraz wysokość oparcia.

Bezpieczeństwo w krzesełkach do karmienia

Bezpieczeństwo w krzesełkach do karmienia

Większość krzesełek wyposażonych jest w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które mają zapobiec przypadkowemu wyślizgnięciu się dziecka i jego upadkowi. Część krzesełek dodatkowo posiada także barierki bezpieczeństwa lub rolę barierki pełni taca. Zamiast pasów i barierki można spotkać się także ze specjalnym ogranicznikami.

Krzesełko do karmienia wygodne dla rodzica

Czy jest wygodne dla rodzica?

Niska waga i możliwość szybkiego wyczyszczenia krzesełka do karmienia to nie jedyne zalety dla rodziców, na które należy zwrócić uwagę. Ważna jest również możliwość składania krzesełka (szczególnie jeśli nie ma na nie dużo miejsca w domu) oraz łatwość obsługi i montażu. Warto także zwrócić uwagę, czy krzesełko ma kółka. Istnieją krzesełka bez kółek (np. Bertoni Bobo), z dwoma kółkami (np. Chicco Polly2Start)  i czterema kółkami (np. Milly Mally Milano). Kółka ułatwiają przemieszczanie krzesełka i powinny mieć możliwość blokady.

Krzesełko do karmienia - funkcje, których potrzebujesz

Jakich funkcji potrzebujesz?

Przed wyborem krzesełka warto zastanowić się, czy potrzebujesz tylko krzesełka wysokiego, czy chcesz, aby później dziecko korzystało z nakładki na krzesło, czy może jadło samodzielnie przy swoim stoliczku lub z resztą rodziny przy stole. Wybierając model, który można przekształcić, możesz zaoszczędzić na kupnie nakładki na krzesło lub innego krzesła dla dziecka.