Jaki wózek dziecięcy wybrać?

Opublikowano 14/02/2017
 
Jaki wózek dziecięcy wybrać?
 
 

Oczekiwanie na przyjście dziecka jest jednym z najwspanialszych okresów w życiu rodzica. Przygotowania na przywitanie nowego członka rodziny są jednak dość czasochłonne i stresujące, szczególnie, jeśli jest to pierwsze dziecko. Wyprawka, urządzenie pokoju dziecięcego i przygotowanie domu, to nie tylko duży koszt, ale także lawina pytań i chaos, “jakie łóżeczko kupić?”, “czy ten materacyk będzie wygodny”, “czy ten fotelik jest bezpieczny?”, “jaki wózek dziecięcy wybrać?”. Nieraz słyszeliśmy te pytania (i sami je zadawaliśmy jako młodzi rodzice), dlatego postaramy Ci się podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka dziecięcego.

 

Kiedy, gdzie, jak - czyli po co Ci wózek dziecięcy?

Pewnie zastanawiasz się co to za pytanie, “po co mi wózek dziecięcy”, oczywiście, że do przewożenia dziecka. Jednak to właśnie te banalne pytania, najlepiej sprecyzują, jakiego wózka dla dziecka potrzebujesz.

Wózek dziecięcy a wiek dziecka

Wózek dziecięcy a wiek dziecka

Czas używania wózka dziecięcego dotyczy zarówno tego, jaki jest wiek dziecka, ile ma mu służyć i jaka jest pora roku. Dla dzieci do około 6 miesiąca życia, czyli do momentu kiedy dziecko samodzielnie zaczyna siadać przeznaczone są gondole, czyli tzw. wózki głębokie oraz wózki spacerowe, które mają możliwość rozłożenia oparcia na płasko lub zamontowania specjalnej wkładki, umożliwiającej przewożenie noworodków. Dla starszych dzieci do około 3 roku przeznaczone są wózki spacerowe, najlepiej z możliwością regulacji oparcia i podnóżka, aby dziecku było jak najwygodniej. Jeśli wózek ma posłużyć dziecku przez cały ten okres, warto zainwestować w wózek wielofunkcyjny, głęboko-spacerowy (wózek dziecięcy 2w1), który zawiera zarówno gondolę jak i siedzisko spacerowe.

Wózek dziecięcy a pora roku

Przy wyborze wózka dziecięcego powinno kierować się także porą roku a właściwie temperaturą na zewnątrz. Oczywiście niezależnie od rodzaju wózka, będzie on służył przez kilka sezonów, ale jest kilka ogólnych spraw, na które warto zwrócić uwagę. Jesienią i zimą dzieci noszą zazwyczaj więcej warstw ubrań, dlatego gondola czy spacerówka powinna być dość szeroka i przestronna, aby nie uciskała dziecka i nie uniemożliwiała mu swobodnego poruszania. Dno gondoli powinno być solidne, żeby tworzyło odpowiednią barierę przed chłodem. Dobrze, jeśli jest ono wentylowane, niezależnie od pory roku, będzie zapewniało dziecku świeże powietrze, jednak nie wpuści chłodu. Budka chroni dziecko przed wiatrem, opadami i słońcem, dlatego powinna mieć możliwość regulacji. Latem sprawdzą się wózki z filtrem UV, chroniące delikatną skórę dziecka przed oparzeniem słonecznym. W upalne dni dobrze byłoby, gdyby wózek dziecięcy posiadał okienka lub siatki wentylacyjne.

Jak wybrać wózek dla dziecka

Gdzie chcesz używać wózka dziecięcego?

Gdzie mieszkasz, gdzie będziesz używać wózka, gdzie go schowasz? Te pytania determinują to jakie koła wybrać, jaka amortyzacja w wózku dziecięcym będzie dla Was najlepsza, jak powinien się składać i czy powinien posiadać możliwość wpięcia fotelika samochodowego. Jeśli główną trasą Waszych spacerów będą wyboiste drogi, nierówne powierzchnie lub las - koła wózka dziecięcego muszą być duże, najlepiej trekkingowe lub pompowane, odporne na przebicie. W takich wózkach sprawdzi się także bardzo dobra amortyzacja, najlepiej podwójna. Natomiast jeśli mieszkasz w mieście, gdzie podłoże jest twarde i równe, koła mogą być mniejsze i plastikowe. Warto zastanowić się nad wózkiem, który ma zdejmowane, wymienne koła i regulowaną twardość zawieszenia. Dokładnie wymierz wejścia, windę, sprawdź wymiary drzwi w komunikacji miejskiej i rozmiar bagażnika, tak aby nie mieć problemu z przejazdem lub schowaniem wózka. Sprawdź do jakich rozmiarów składa się wózek dziecięcy, czy można go postawić w pionie, poziomie, czy można zdjąć koła dzięki czemu zajmie mniej miejsca.

Jakie funkcje musi spełniać wózek?

Wyobraź sobie swój dzień z dzieckiem i jego wózkiem dziecięcym. Gdzie pojedziecie, co będziecie robić. Musisz wnieść wózek? Zwróć uwagę na wagę wózka, tak aby nie okazało się, że jedna osoba nie może go podnieść. Często podróżujecie autem? Może wózek powinien posiadać możliwość wpięcia fotelika samochodowego, tworząc wygodny Travel System, dzięki czemu nie będziecie musieli zabierać w podróż gondoli. Czy fotelik powinien być w zestawie (wózek dziecięcy 3w1) czy dokupicie go osobno, a może dla większego bezpieczeństwa fotelik w samochodzie powinien mieć bazę (wózek dziecięcy 4w1). Chcesz zrobić zakupy podczas spaceru? Wózek powinien posiadać specjalny kosz: pojemny, z łatwego do czyszczenia materiału, najlepiej odpinany, żeby można było go wyprać, dostęp do niego powinien być niczym nieograniczony.

Jakie funkcje powinien spełniać wózek dziecięcy

Stelaż i inne elementy wózka dziecięcego

Stelaż wózka dziecięcego powinien być solidny, łatwo się składać i rozkładać, aby mogła to zrobić nawet jedna osoba. Jeśli lubisz chodzić do restauracji itp. może trzeba pomyśleć o stelażu składanym pionowo, który można postawić i zajmuje niewiele miejsca. Ogólnie stelaż powinien zajmować mało miejsca, być lekki i prosty do przechowywania i transportowania. Wózek powinien być także wyposażony w odpowiednie hamulce. Materiał, z którego wykonane jest obicie gondoli i spacerówki, najlepiej, żeby zawierało filtr UV i było wodoporne. Szczególnie w przypadku jasnych wózków, dobrze jeśli obicie można zdjąć i wyprać. W wózku dziecięcym ważny jest także Twój komfort, dlatego rączka wózka powinna być regulowana i obita materiałem, który nadmiernie się nie nagrzewa.

Akcesoria do wózka dziecięcego

Teoretycznie nie są one najważniejsze w wózku dziecięcym, ale szybko przekonasz się jak ważna jest osłona przeciwdeszczowa lub wygodna torba na ramie wózka. Na rynku istnieje wiele akcesoriów, na pewno nie wszystkie z nich potrzebujesz (Winter Pack nie sprawdzi się raczej latem), dowiedz się, które by Cię interesowały, czy do danego wózka dodawane są one w zestawie, czy trzeba je dokupić i czy w ogóle istnieje możliwość ich dokupienia.

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek dziecięcy

Budżet na wózek dziecięcy

W zależności od modelu, marki i spełnianych funkcji cena wózków dziecięcych waha się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. Wózek dziecięcy to jeden z najdroższych elementów wyprawki, dlatego jego wybór jest bardzo trudny. Jeśli budżet jest dość ograniczony można zastanowić się nad używanym wózkiem, jednak należy pamiętać, że jest on pozbawiony gwarancji, dlatego trzeba go dokładnie obejrzeć i przetestować. Może się również okazać, że przez brak gwarancji, pieniądze zostaną wydane podwójnie - na wózek i jego naprawę lub jeśli będzie to niemożliwe na dwa wózki.

 

Zobacz produkty z tej kategorii: Wózki dziecięce