Jak chronić dziecko latem podczas upałów?

Opublikowano 21/07/2017
Jak chronić dziecko latem podczas upałów? blog dla rodziców boboland24.pl
 

Dla wielu SuperRodziców ten artykuł nie będzie zbytnio odkrywczy, ale stanowi gotową listę o czym należy pamiętać latem podczas upałów. Dzieci są delikatne, ich skóra jest stosunkowo cienka i wrażliwa. Nie potrafią jeszcze same o siebie zadbać, więc to do rodziców lub ich opiekunów należy obowiązek ich ochrony, także podczas upałów. Zbyt długie przebywanie na słońcu, w wysokiej temperaturze, zbyt mała ilość wody mogą skutkować przegrzaniem, odwodnieniem i bardzo groźnymi konsekwencjami dla zdrowia maluszka.

Nawodnienie

Utrata wody następuje kilkoma drogami: z potem przez skórę, przez płuca podczas oddychania, przez nerki oraz w mniejszej ilości przez układ pokarmowy. Podczas upałów dziecko traci więcej wody, więc jej poziom powinien być na bieżąco uzupełniany, tak aby nie doszło do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Dzieci karmione piersią, powinny być karmione w gorące dni częściej, nawet na każde żądanie, ponieważ pokarm to dla dziecka zarówno picie jak i jedzenie. Starsze dzieci zawsze powinny mieć pod ręką coś do picia, najlepsza do tego celu jest woda słabo zmineralizowana, odpowiednia dla niemowląt lub herbatki. Napoje powinny być chłodne, ale nie lodowate.

Jak chronić dziecko latem podczas upałów? - odpowiednie nawodnienie

Ochrona główki i odpowiedni ubiór na spacerze

Na dworze dziecko zawsze powinno mieć nakrycie głowy - czapeczkę ze specjalną klapką zasłaniającą kark, chustkę lub kapelusik. Nakrycie głowy powinno zasłaniać jak najwięcej wrażliwych miejsc - także uszy, wrażliwe na poparzenia słoneczne.

Kiedy wychodzicie na spacer załóż maluszkowi bawełniane lub lniane body z krótkim rękawem, takie materiały przepuszczają powietrze i zapobiegają odparzeniom. Ubranka noszone w upały nie powinny mieć guzików, suwaków lub żadnych ozdób, które mogą uwierać dziecko i przyczynić się do powstania odcisków. Cała skóra dziecka jest bardzo wrażliwa - wystarczy kilka minut, żeby się opaliła - jednak jednym z najwrażliwszych miejsc są stópki dziecka, dlatego podczas spaceru nie zapominajcie o skarpetkach, najlepiej z oddychającego materiału. Kolor ubranka także ma znaczenie. Jasne i cienkie ubranka nie stanowią dobrej ochrony przed promieniowaniem słonecznym, zatrzymują jedynie 20-40% promieni, to tak jak filtr SPF 8. Ciemny materiał o grubszym splocie daje lepszą ochronę, nawet taką jak filtr SPF 50. Dobrym rozwiązaniem na upały są ubranka z filtrem, oznaczone symbolem UPF (Ultraviolet Protection Factor).

Jak chronić dziecko latem podczas upałów? ochrona główki i odpowiedni ubiór na spacerze

Odpowiednie ubrania w domu

Dziecko jest bardzo wrażliwe na przegrzanie. Jeśli nam dorosłym dokuczają upały, można założyć, że niemowlęciu, które jeszcze samo nie potrafi nam tego powiedzieć, także jest gorąco. Najlepszym ubraniem dla takiego maluszka jest sama pieluszka. Jeśli obawiasz się, że dziecku może być chłodno sprawdź to -  wystarczy dotknąć karku lub klatki piersiowej dziecka.

- Jeśli są gorące i mokre - dziecku jest gorąco.

- Jeśli są ciepłe - temperatura jest odpowiednia.

- Jeśli są chłodne - dziecku jest zimno.

Nigdy nie należy sprawdzać temperatury rączek i nóżek - one u dzieci mogą być chłodniejsze i nie jest to nieprawidłowością. Dziecko może także spać w pieluszce, jeśli uważasz, że podczas snu może zmarznąć, przykryj je cienką pieluszką.

Jak chronić dziecko latem podczas upałów? odpowiednie ubranie w domu

Zapewnienie cienia, chłodu i przepływu powietrza

Podczas upałów dziecko powinno przebywać w najchłodniejszym miejscu w domu. Na zewnątrz dziecko do 3 roku powinno być zawsze w cieniu, dzieci nie mogą się opalać! Ich skóra jest na to zbyt delikatna. Szkodliwe promieniowanie może wniknąć przez skórę powodując zmiany DNA, zwiększając ryzyko wystąpienia w przyszłości czerniaka lub powodując oparzenia słoneczne.

Spacery z dzieckiem w letnie, gorące dni powinny odbywać się przed 10 rano lub po 17. W żadnym wypadku nie powinno spacerować się z dzieckiem pomiędzy tymi godzinami, kiedy ekspozycja na słońce jest największa.

Jak chronić dziecko latem podczas upałów? odpowiednia higiena i codzienne mycie

Odpowiednia higiena

Codzienna kąpiel dziecka latem jest konieczna. Woda powinna być letnia. Kąpiel po pierwsze zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji, odparzeń i podrażnień a po drugie sprawi dziecku przyjemność. Myjąc niemowlaka należy zwrócić szczególną uwagę na fałdki, szyję, pachy i pachwiny. Miejsca te są szczególnie narażone na gromadzenie się brudu i bakterii, przyczyniających się do powstania odparzeń i potówek. Główkę dziecka także należy myć częściej niż zwykle.

Do pielęgnacji latem lepiej wybierać kosmetyki o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają i pozwalają skórze “oddychać”. Lekki, żelowy krem nawilżający lub mleczko będą znacznie lepsze niż oliwka i tłusty balsam.

Rozgrzana, gorąca pielucha podczas upałów jest szczególnie nieprzyjemna i może grozić odparzeniami, dlatego pieluszki należy zmieniać częściej niż zwykle. Podczas zmiany pieluszki dobrze zostawić maluszka z gołą pupą na na chwilę, aby skóra w tych miejscach również pooddychała. Pod kocyk, na którym leży bobas, można położyć podkład, który uchroni nas przed mokrą niespodzianką.

Jak chronić dziecko latem podczas upałów? krem wysokim filtrem przeciwsłonecznym

Kremy z filtrem

Mimo że dzieci do 3 lat nie mogą się opalać i zawsze powinny być w cieniu, muszą być nasmarowane kremem z filtrem. Dlaczego? Ponieważ słońce opala nawet w cieniu, a skóra dziecka jest naprawdę wrażliwa. Filtr w kremie powinien być wysoki, najlepiej SPF 50+, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Wybierając krem z filtrem, warto zwrócić uwagę czy posiada atest Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka. Krem należy nałożyć na skórę dziecka ok. 30 minut przed wyjściem, aby zdążył się wchłonąć i ponawiać aplikację co ok. 2 godziny. Kosmetyk powinno nakładać się obficie, grubą warstwą.

Jak chronić dziecko latem podczas upałów? parasolka przeciwsłoneczna

Ochrona podczas letnich spacerów

Podczas spacerów warto mieć przy sobie wilgotne chusteczki, którymi przetrzemy skórę dziecka, chłodząc ją. Takie schłodzenie, będzie przyjemne dla dziecka. W upalne dni lepiej wybrać spacer w wózku niż chuście czy nosidełku. Gondola lub spacerówka da dziecku więcej swobody, przez co dziecko mniej się spoci. Czasami lepszym sposobem zamiast rozłożenia budki wózka (jeśli nie ma wentylacji i specjalnych otworów) jest zastosowanie parasolki, która zapewni cień, ochronę przed słońcem i przewiew.

Jak chronić dziecko latem podczas upałów? ochrona podczas letnich spacerów

Upały a podróż samochodem

Jeśli samochód nie ma klimatyzacji, w dalszą podróż powinno wybierać się wcześnie rano o 4-5 rano. Tak, aby dotrzeć na miejsce zanim na zewnątrz zrobi się gorąco. Należy pamiętać o robieniu częstych przystanków i zabraniu dużej ilości wody, a także dopilnowaniu, aby dziecko wypiło jej odpowiednią ilość. Ciało dziecka można przecierać wilgotnymi chusteczkami i spryskiwać chłodną wodą, aby je schłodzić. Na oknie obok dziecka należy powiesić specjalną osłonkę przeciwsłoneczną. NIGDY NIE ZOSTAWIAMY DZIECKA SAMEGO W SAMOCHODZIE!!!

Udar cieplny

Jeśli podczas upałów zauważysz u swojego maluszka poniższe objawy NATYCHMIAST SKONTAKTUJ SIĘ Z LEKARZEM, ponieważ może być to udar cieplny:

- gorączka

- bóle i zawroty głowy

- przyspieszony oddech

- utrata przytomności