0

Foteliki samochodowe I-Size

Foteliki samochodowe I-Size

Opublikowano 16/03/2017
Foteliki samochodowe I-Size
 

Foteliki samochodowe I-Size spełniają najnowszą europejską normę bezpieczeństwa, która obowiązuje od lipca 2003. I-Size jest częścią homologacji R129 (homologacja potwierdza, że fotelik wykonany jest zgodnie z obowiązującymi wymaganiami technicznymi) i stosuje się do nowych fotelików samochodowych dla dzieci do ok. 4 roku. Foteliki spełniające normę I-Size są bezpieczniejsze i bardziej stabilne. I-Size nie zastępuje poprzedniej normy ECE R44/04, obie obowiązują jednocześnie, dzięki czemu obecnie nie ma obowiązku wymiany fotelika na ten spełniający najnowszą normę.

Foteliki samochodowe I-Size zgodne z nową normą

Foteliki samochodowe I-Size - kategorie oparte o wzrost dziecka

Norma I-Size opiera się na wynikach testów zderzeniowych, najnowszych wynikach badań z zakresu bezpieczeństwa dzieci oraz najnowszych technologii. Tworząc nową normę eksperci skupiali się na poprawie bezpieczeństwa dzieci szczególnie podczas zderzeń czołowych i bocznych, zwracając szczególną uwagę na zabezpieczenie delikatnej główki i szyi dziecka. Nazwa regulacji składa się z dwóch części: “i” - czyli inteligentny i “size” czyli główną cechę fotelików - dopasowanie do wzrostu dziecka.

Klasyfikacja fotelików oparta o wzrost ewentualnie o wiek dziecka jest jednym z głównych założeń nowej normy. Poprzednia norma ECE R44/04 głównie opiera się na kategoriach wagowych dzieci. Zmiana ta ma wyeliminować zbyt krótkie przewożenie “ciężkich” dzieci tyłem do kierunku jazdy oraz zbyt długie przewożenie chudych dzieci w foteliku, który jest już dla nich zbyt mały, jeśli chodzi o wzrost.

Foteliki samochodowe I-Size zgodne z nową homologacją

Fotelik I-Size montowany tyłem do 15 miesiąca życia

Nowa norma wprowadza obowiązek przewożenia dzieci tyłem do 15 miesiąca życia lub do 75-80cm wzrostu. Dotychczasowe normy nakazywały jazdę tyłem dzieciom do 9kg, co często było mylone z 9 miesiącem. Dzieci były przewożone tyłem zbyt krótko, przez co były bardziej narażone na obrażenia szyi i główki podczas zderzeń czołowych i bocznych. Więcej informacji o bezpieczniejszym przewożeniu dzieci tyłem w artykule: Foteliki samochodowe: montowane przodem lub tyłem?

Fotelik I-Size - obowiązkowy ISOFIX

Pomimo tego, że foteliki samochodowe często wyposażone są w systemy ułatwiające montaż w samochodzie, bardzo dużo z nich nadal montowanych jest nieprawidłowo. A bez prawidłowego montażu, fotelik samochodowy nie może skutecznie chronić dziecka. Dlatego norma I-Size wprowadza obowiązek posiadania przez fotelik systemu ISOFIX, pasa Top-Tether oraz nogi podpierającej, zapewniających prawidłowy i bezpieczny montaż fotelika w samochodzie. Rozwiązania te eliminują ryzyko nieprawidłowego montażu.

Foteliki samochodowe I-Size - bezpieczny i stabilny montaż Isofix

Foteliki I-Size - bezpieczniejsze

Foteliki samochodowe spełniające normę I-Size muszą być wyposażone w rozwiązania zapewniające jeszcze większe bezpieczeństwo podczas zderzeń czołowych i bocznych. Obowiązek przewożenia dzieci tyłem, chroni delikatną szyję, kręgosłup i główkę dziecka do 15 miesiąca. Prawidłowy montaż fotelika za pomocą systemu ISOFIX oraz pasa Top-Tether zwiększa bezpieczeństwo dziecka w foteliku.

Samochody dostosowane do normy I-Size

Nowe samochody również muszą spełniać normę I-Size. Każdy samochód posiadający regulację I-Size musi posiadać dwa rodzaje zaczepów ISOFIX: b1 lub d oraz zaczepy do pasa Top-Tether. Jeśli posiadasz starszy model samochodu, nie martw się, foteliki I-Size pasują do większości samochodów z zaczepami ISOFIX.

Zobacz produkty z tej kategorii: Foteliki samochodowe I-Size