ADAC 2017 - najnowsze testy fotelików

Opublikowano 23/05/2017

ADAC 2017 - najnowsze testy fotelików
 

ADAC to niemieckie testy fotelików samochodowych dla dzieci, przeprowadzane przez Allgemeiner Deutsher Automobil-Club (ADAC). Test ADAC jest o 50% bardziej restrykcyjny niż aktualna norma bezpieczeństwa R4404, dzięki czemu testy są jednymi z najbardziej znanych i respektowanych testów fotelików na świecie, honorowane w wielu krajach europejskich i nie tylko. W tym roku w testach ADAC 2017 przetestowano 37 fotelików samochodowych dla dzieci w tym 12 modeli spełniających normę i-Size.

Testy ADAC - kryteria i zasady

Ocena fotelików w teście ADAC opiera się na pięciu kryteriach: bezpieczeństwie, obsłudze fotelika (czy jest łatwa i intuicyjna), ergonomii, zawartości szkodliwych substancji (czy materiał, z którego wykonany jest fotelik jest bezpieczny dla dziecka) oraz łatwości czyszczenia (utrzymania w czystości).

Całościowa ocena fotelika jest sumą ocen poszczególnych kryteriów. Najważniejszym wskaźnikiem jest ocena bezpieczeństwa i wpływa na 50% całościowej oceny fotelika. Obsługa wpływa na 40% oceny, natomiast ergonomia na 10%. Zawartość substancji szkodliwych i “czyszczenie: nie wpływają bezpośrednio na całkowitą ocenę fotelika, jednak jeśli normy w tych kryteriach zostaną przekroczone, mogą wpłynąć na pogorszenie oceny ogólnej.

Foteliki samochodowe, biorące udział w testach ADAC podzielone są na kategorie wagowe i wzrostowe, w zależności od tego czy fotelik spełnia normę R44 czy R129 (foteliki i-Size). Jeśli foteliki przeznaczone są dla dzieci z kilku grup wagowych, testy przeprowadzane są dla każdej grupy osobno.

ADAC 2017 - kryteria i zasady

Testy ADAC - crash testy, testy statyczne, analiza chemiczna

Crash testy (testy zderzeniowe) symulujące zderzenia boczne i czołowe sprawdzają bezpieczeństwo fotelika oraz jego ergonomię. Symulacje zderzeń bocznych wykonywane są przy prędkości 50km/h a zderzenia czołowe przy 64km/h. W każdym teście wykorzystywany jest specjalny manekin z czujnikami zlokalizowanymi w najbardziej newralgicznych punktach “ciała”. Waga i wzrost manekina dopasowane są do odpowiedniej kategorii wagowej/wzrostowej  fotelika.

W testach ADAC sprawdzane są również: przebieg pasów bezpieczeństwa przez tułów dziecka, ich szerokość oraz prawdopodobieństwo nieprawidłowego montażu, stabilność zamontowanego fotelika i jego zagłówka oraz ergonomia fotelika - pozycja, pochylenie, ilość miejsca w foteliku oraz to ile zajmuje miejsca na siedzeniu samochodu.

Obsługa fotelika samochodowego sprawdzana jest w testach statycznych oraz na podstawie montażu w samochodzie czterodrzwiowym, dwudrzwiowym i furgonetce/vanie.

Analiza chemiczna ADAC sprawdza zawartość szkodliwych substancji w foteliku. Materiały, z których wykonany jest fotelik badane są na podstawie aktualnych norm i dyrektyw dotyczących produktów dla dzieci. Między innymi sprawdzana jest zawartość: PAH, ftalanów, związków zmniejszających palność, związków cynoorganicznych, związków fenolowych oraz barwników azowych i metali ciężkich.

ADAC 2017 - crash testy

Testy ADAC - ocena

Fotelik samochodowy oceniany w testach ADAC może zdobyć jedną z sześciu ocen:

++ sehr gut (0,5 - 1,5) - bardzo dobry

+ gut (1,6 – 2,5) - dobry

О  befriedigend (2,6 – 3,5) - zadowalający

Θ ausreichend (3,6 – 4,5) - dostateczny

– mangelhaft (4,6 – 5,5) - niedostateczny

 

ADAC 2017 - najnowsze testy fotelików - kryteria oceny

Testy ADAC 2017 - wyniki

W testach ADAC 2017 wzięło udział 37 fotelików dla dzieci. 22 z nich otrzymało ocenę “dobrą”, 9 fotelików oceniono jako zadowalające. Dwa foteliki - Graco Milestone oraz Axkid Wolmax otrzymały ocenę dostateczną. Axkid Wolmax może ochronić dziecko podczas kolizji, jeśli jest prawidłowo zamontowany, jednak jego montaż jest bardzo trudny i skomplikowany, można w nim popełnić bardzo dużo błędów. Cztery testowane foteliki samochodowe otrzymały ocenę niedostateczną - co znaczy, że nie stanowią odpowiedniego zabezpieczenia dla dziecka w samochodzie, a nawet mogą mu zaszkodzić.

ADAC 2017 - tabela z wynikami testów fotelików samochodowych część I
ADAC 2017 - tabela z wynikami testów fotelików samochodowych część II
 
 
Szczegółowe wyniki testowanych fotelików: https://boboland24.pl/adac-2017-szczegolowe-wyniki-fotelikow-r113.htm
 

Zobacz także: Testy ADAC jesień 2017

TESTY ADAC WIOSNA 2018